3 Օգոստոս 2020 - 06:52 AMT
Ամերիկացի գիտնականները քվանտային IBM-Q համակարգչով ժամանակի միջով ճանապարհորդություն են մոդելավորել, հայտնում է ScienceAlert-ը։ Գիտնականները եզրակացրել են, որ քվանտային աշխարհում «թիթեռի էֆեկտ» գոյություն չունի։
«Թիթեռի էֆեկտը» գիտական տերմին է, որը նշանակում է, որ համակարգի վրա աննշան ազեցությունը կարող է մեծ ու անսպասելի հետևանքներ ունենալ, այդ թվում նաև ուրիշ տեղ։
«Մենք կարողացանք տեսնել, թե ինչ է կատարվում քվանտային բարդ աշխարհի հետ, եթե ժամանակի մեջ ավելի հետ գնանք և ոչ մեծ վնաս ավելացնենք։ Պարզել ենք, որ նախապես մոդելավորած աշխարհը գոյատևում է, ինչը նշանակում է, որ քվանտային մեխանիկայում «թիթեռի էֆեկտ» գոյություն չունի»,- պատմել է հետազոտության հեղինակներից մեկը։
Նրա խոսքով՝ ժամանակի մեջ ճանապարհորդոության սիմուլյացիան հնարավոր է դարձել, քանի որ քվանտային համակարգիչն առանց խոչընդոտների կարողանում է հակառակ ուղղությամբ նմանակել էվոլյուցիոն գործընթացը։
Խոսքը միայն քվանտային մեխանիկայի մասին է, և հետազոտությունների արդյունքները դասական ֆիզիկային չեն վերաբերում։
«Մենք պարզել ենք, որ դասական և քվանտային ֆիզիկաներում քաոս հասկացությունը պետք է տարբեր կերպ ընկալել»,- ասել է գիտնականը։

Ученые из США смоделировали путешествие во времени с помощью квантового компьютера IBM-Q. Опираясь на свое исследование, они пришли к выводу, что в квантовом мире не существует «эффекта бабочки», пишет Esquire.ru со ссылкой на ScienceAlert.
«Эффект бабочки» – это научный термин, смысл которого заключается в том, что даже одно незначительное событие может иметь большие и непредсказуемые последствия. «Если бабочка взмахнет крыльями в Бразилии, начнется ли торнадо в Техасе?» – заявил в 1972 метеоролог Филип Мерилис, и с тех пор эта фраза стала крылатой.
«Мы смогли увидеть, что происходит со сложным квантовым миром, если отправиться назад во времени и добавить небольшие изменения. Мы обнаружили, что наш изначально смоделированный мир остается таким же. Это означает, что в квантовой механике нет «эффекта бабочки»», – рассказал один из авторов исследования Николай Синицын.
По его словам, симуляция путешествия во времени стала возможной, так как квантовый компьютер может без проблем имитировать процесс эволюции в обратном направлении.
Физики подчеркнули, что речь идет о квантовой механике и результаты их исследования не относятся к классической физике.
«Мы выяснили, что понятие хаоса в классической физике и в квантовой механике должно пониматься по‑разному», – отметил Синицын.
Выражение про бабочку популярно до сих пор, особенно в литературе и самых разных произведениях научной фантастики.