ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կարծում է, որ դաշնային կառավարությունը պետք է երկրորդ անգամ մահապատիժ պահանջի Բոստոնի մարաթոնի ժամանակ ահաբեկչության կազմակերպման մեջ մեղադրվող Ջոխար Ցարնաևի համար, գրում է Deutsche Welle-ն։
Օգոստոսի 1-ին ԱՄՆ դաշնային վերաքննիչ դատարանը չեղարկել է ահաբեկչության համար դատապարտված ազգությամբ չեչեն Ջոխար Ցարնաևի մահապատիժը։ Նա դատապարտվել էր 2013 թվականին Բոստոնյան մարաթոնին ահաբեկչություն իրականացնելու համար, ինչի հետևանքով զոհվել էր 3 մարդ, վիրավորվել՝ 260-ից ավելին։
«Հազվադեպ է լինում, որ որևէ մեկն ավելի արժանի լինի մահապատժի, քան բոստոնցի ահաբեկիչ Ցարնաևը։ Դատարանը համամիտ է, որ դա ներքին ահաբեկչական հարձակումներից վատագույնն էր սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչությունից ի վեր»,- գրել է Թրամփն իր Twitter-ում։
Մահապատժի որոշումը դատարանն ընդունել էր 2015 թվականին։ Դաշնային վերաքննիչ դատարանի դատավորները նախաձեռնել են երկրորդ անգամ քննել գործը, քանի որ առաջին դատական գործընթացի ժամանակ երդվյալ ատենականլները ըստ պատշաճի չեն ընտրվել։ Մասնավորապես՝ դատն անցկացվել է Բոստոնում, ինչը, պաշտպանների կարծիքով, բացառել է անկողմնակալ ատենակալների ընտրությունը։
Ցարնաևի փաստաբանները պնդում են, որ նա ենթարկվել է ավագ եղբայր Թամերլանայի հրամաններին․ եղբայրները Բոստոնյան մարաթոնի եզրագծի մոտ երկու պայթուցիկ են տեղադրել։ Թամերլան Ցարնաևը սպանվել է ոստիկանության հետ փոխհրաձգության ժամանակ։

3 Август 2020 - 07:25 AMT
Президент США Дональд Трамп считает, что федеральное правительство должно повторно добиваться смертной казни для Джохара Царнаева, которого осудили за организацию теракта на Бостонском марафоне. Об этом Трамп написал в своем микроблоге в Twitter.
Апелляционный суд в Бостоне 1 августа отменил смертный приговор Джохару Царнаеву, подчеркивая, что решение о его виновности остается в силе. В частности, на решение об отмене приговора повлияло нарушение принципа беспристрастного отбора присяжных в ходе судебного процесса – например, тот факт, что суд проводился в том городе, где был осуществлен теракт.
«Редко бывало, чтобы кто-то больше заслуживал смертной казни, чем бостонский террорист Джохар Царнаев. Суд согласился с тем, что это было одной из худших внутренних террористических атак с событий 11 сентября», – написал Трамп.
В апреле 2013 года Царнаев вместе со своим братом Тамерланом привел в действие два взрывных устройства во время Бостонского марафона. В результате три человека погибли, еще более 260 получили ранения. В мае 2015 года суд присяжных приговорил 22-летнего Царнаева к смертной казни. Суд также обязал Царнаева выплатить родственникам жертв и пострадавшим компенсацию размером в 101 млн долларов.