Իրանում կորոնավիրուսից մահվան դեպքերը եռակի շատ են երկրի առողջապահության նախարարությունը հայտարարած դեպքերից, գրում է BBC-ի պարսկական ծառայությունը։
Ըստ գործակալության՝ մինչև հուլիսի 20-ը մոտ 42,000 մարդ է մահացել, թեև միայն 14,405-ի մասին է հայտարարել առողջապահության նախարարությանը։
Վարակվածների թիվը նույնպես ավելի մեծ է (450,024), քան հայտարարվել է (278,827):
Ցուցակները BBC-ին ուղարկել է անանուն աղբյուրը։ Դրանք ներառել են Իրանի հիվանդանոցների ամենօրյա ընդունելության տվյալները, ներառյալ հիվանդների անունները, տարիքը, սեռը, ախտանիշները, հիվանդանոցում անցկացրած ժամկետը ևն։
Տվյալների մեծ մասը համապատասխանում են BBC-ին արդեն հայտնի որոշ դեպքերի։
Այնուամենայնիվ, ԱՆ հայտարարած ցուցանիշներով Իրանը մնում է Մերձավոր Արևելքում կորոնավիրուսից ամենատուժած երկիրը։
Ըստ աղբյուրի՝ Իրանում կորոնավիրուսից առաջին մահը գրանցվել էր 2020-ի հունվարի 22-ին։ Թեև պաշտոնապես կորոնավիրուսի առաջին դեպքի մասին Իրանը հայտարարել է դրանից մեկ ամիս անց։
Օգոստոսի 3-ի դրությամբ աշխարհում հայտնաբերվել է կորանվիրուսով վարակվելու 18,109,901, մահվան 690,055, առողջանալու 10,706,540 դեպք։ Իրանը հայտարարել է 312,035 վարակվելու դեպքի, ապաքինվելու 270,228 և 17,405 մահվան դեպքի մասին։

3 Август 2020 - 16:02 AMT
Утечка данных в Иране разоблачила сокрытие смертей от коронавируса. Об этом свидетельствуют данные расследования персидской службы BBC.
Согласно официальным данным, в Иране к 3 августа число случаев коронавируса превышает 312 тысяч, а число смертей достигло 17,405.
В связи с разоблаченными правительственными записями, почти 42,000 человек умерли с симптомами коронавируса в период по 20 июля, тогда как министерство здравоохранения сообщало о 14,405 жертвах болезни. Количество инфицированных также почти в два раза превышает официальные цифры на момент сообщения: 451,024 против 278,827.
Медицинские данные, которые оказались в распоряжении BBC, свидетельствуют о том, что первая смерть от коронавируса в Иране была зарегистрирована 22 января. Это произошло почти за месяц до того, как в стране был зарегистрирован первый официальный случай коронавируса.