Ամերիկյան կենսատեխնոլոգիական Moderna ընկերությունը, որի հիմնադիրը հայտնի հայազգի գործարար և բարերար Նուբար Աֆեյանն է, հրապարակել է Covid-19-ի դեմ պատվաստանյութի արժեքը փոքր պատվերի դեպքում՝ $32‒37՝ մեկ չափաբաժնի համար։
Երկու չափաբաժնից բաղկացած կուրսը կարժենա $64‒74։ Ընկերության գլխավոր տնօրեն Ստեֆան Բանսելը փոքր պատվեր ասելով հասկանում է «միլիոնավոր չափաբաժիններ», գրում է «Վեդոմոստին»։
Ավելի վաղ ընկերությունը հայտարարել էր, որ պատվաստանյութն ԱՄՆ և բարձր կենսամակարդակով այլ երկրների շուկայում կարժենա $25‒30 մեկ չափաբաժնի համար, և $50‒60՝ կուրսի համար։ Ընկերության գներն ավելի բարձր են, քան մրցակիցների մոտ՝ $19,5 Pfizer և BioNTech ընկերությունների մոտ, $10-ը՝ Johnson & Johnson-ի և $3‒4՝ AstraZeneca և Օքսֆորդի համալսարանի դեպքում։
Ըստ Բանսելի՝ պանդեմիայի ժամանակ պատվաստանյութը կվաճառվի արժեքից ցածր գնով։ Գործարքի չափաբաժինը ևս նշանակություն ունի՝ որքան մեծ կլինի պատվերը, այնքան էժան՝ պատվաստանյութը։
Moderna-ն $1 մլրդ է ստացել ԱՄՆ կառավարությունից, սակայն պայամանագիր պետության հետ դեռ կնքված չէ։ Ըստ ընկերության ներկայացուցիչների՝ այժմ բանակցում են մի քանի երկրի հետ, որոնցից ստացել են $400 մլն առաջիկա մատակարարումների համար։
Ընկերությունը մտադիր է ավարտել պատվաստանյութի կլինիկական փորձարկումները, որոնց մասնակցում է 30,000 մարդ, մինչև սեպտեմբեր։

6 Август 2020 - 16:28 AMT
Американская биотехнологическая компания Moderna, основателем которой является инженер армянского происхождения Нубар Афеян, объявила стоимость вакцины от коронавируса для небольших сделок: цена составит $32‒37 за дозу.
Курc из двух доз будет стоить $64‒74. Генеральный директор Moderna Стефан Бансель определяет небольшой заказ как «миллионы доз», пишут «Ведомости».
Ранее компания объявила, что стоимость вакцины для рынков США и других стран с высоким уровнем жизни будет составлять $25‒30 за одну дозу и $50‒60 за курс. Цены компании сравнительно выше, чем у конкурентов: $19,5 ‒ у компаний Pfizer и BioNTech, $10 ‒ у Johnson & Johnson и $3‒4 – у AstraZeneca и Оксфордского университета.
По словам Банселя, во время пандемии вакцина будет следовать за динамикой рынка и продаваться по цене ниже своей стоимости. Величина сделки также имеет значение: чем крупнее контракт, тем дешевле вакцина.
Moderna получила на разработку вакцины $1 млрд от американского правительства. Однако контракт с государством компания пока не заключила. По словам представителей Moderna, сейчас компания ведет переговоры о заключении контракта с несколькими другими странами, от которых на данный момент получила $400 млн на будущие поставки.
Компания планирует завершить клинические испытания вакцины, в которых принимают участие 30,000 человек, к сентябрю.