Օվկիանոսում ամենամեծ «աղբի կղզին» հասել է Ֆրանսիայի տարածքի չափսերին։ Այս մասին «ՌԻԱ Նովոստի»-ն հայտնել է օվկիանոսի հետազոտող և պաշտպան Ֆիլիպ Կուստոն և նրա կին Աշլան Բրոքը։
Բրոքի խոսքով՝ օվկիանոսում 5 վիթխարի աղբի կղզի կա, որտեղ հիմնականում աշխարհի տարբեր կետերից կուտակվում է պլաստիկ աղբ։ Պլաստիկը օվկիանոսում է հայտնվում գետերից։ Կուստոն աշխարհի երիտասարդությանը կոչ է անում մաքրել գետերը պլաստիկ աղբից։
Ամեն տարի ծովերում և օվկիանոսներում հավաքվում է 8 մլն տոննա պլաստիկ թափոն, ինչը հանգեցնում է կենդանիների մահվան։
Օվկիանոսի համար հավելյալ գլխացավանք են դարձել ամեն օր նետվող ձեռնոց-դիմակների թափոնները։ Քանի դեռ աշխարհը պայքարում է կորոնավիրուսի դեմ, Ocean Conservancy բնապահպանական կազմակերպության տվյալներով՝ ամեն ամիս աշխարհը 129 մլրդ դիմակ և 65 մլրդ պլաստիկ ձեռնոց է թափում բնության մեջ։

Самый большой «мусорный остров» на планете по размеру сопоставим с Францией. Об этом сообщили внук Жак-Ива Кусто, исследователь и защитник океана Филипп Кусто и его жена Ашлан Брок, пишет РИА Новости.
«У нас есть пять огромных «мусорных островов» посреди океана. Они образовались из-за особенностей океанических течений… Туда попадает пластик изо всех точек мира. Самый большой «мусорный остров» расположен в Тихом океане. По размеру он больше, чем штат Техас в США, по площади равен Франции», – сказала Брок.
Как добавил Кусто, в основном мусорные острова состоят из пластика, который попадает в океан из рек.
Природоохранный фонд EarthEcho International, основателем которого является Филипп Кусто, привлекает молодежь по всему миру, в том числе, к очистке рек от пластикового загрязнения.