12 Օգոստոս 2020 - 07:38 AMT
ՀՀ-ում արտակարգ դրության ժամկետը օգոստոսի 12-ից ևս 30 օրով կերկարաձգվի մինչև սեպտեմբերի 11-ը՝ ժամը 17։00-ն, Կառավարությունն ընդունել է համապատասխան որոշումը։
Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը նշել է, որ որոշ մեղմացումներ կան արտակարգ դրության պայմաններում կիրառվող սահմանափակումների մասով։ Նա հայտնել է, որ վերացվում է ՀՀ քաղաքացիություն չունեցող անձանց երկիր մուտքի արգելքը։
Եթե անձը երկիր մուտք գործելիս չի հոսպիտալացվում, ապա 14 օրով ինքնամեկուսանում է, այդ ընթացքում կարող է թեստավորվել և բացասական արդյունքի դեպքում դուրս գալ ինքնմեկուսացումից։
Վերացվում է ՀՀ-ում հավաքների և գործադուլների արգելքը, սակայն այդ ընթացքում անհրաժեշտ է դիմակ կրել և սոցհեռավորություն պահել։ Մեղմացվում են ընտանեկան և ժամանցային միջոցառումների կազմակերպման համար կիրառվող արգելքները, դրանք կարելի է կազմակերպել բաց և փակ տարածքներում, ոչ ավելի քան 40 հոգով և պահպանելով անվտանգության կանոնները։
Բադասյանի խոսքով՝ վերացվել է նաև մաքսային սահմանով ապրանքների փոխադրման սահմանափակումը։
Նախարարը նշել է, որ արտակարգ դրությամբ պայմանավորված միջոցառումների և սահմանափակումների կիրառումը դեռևս կարող է ազդել վարակակիրների թիվի աճի վրա։
Կառավարության որոշման հիմքով Ազգային ժողովում օգոստոսի 12-ին հատուկ նիստ կգումարվի։
Կորոնավիրուսի համաշխարհային համավարակի պատճառով մարտի 16-ին Հայաստանում արտակարգ դրություն է հայտարարվել, այն արդեն 5 անգամ երկարաձգվել է։ Հայաստանում օգոստոսի 12-ի դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը հասել են 40,794-ի։ Ընդհանուր առմամբ՝ կորոնավիրուսից մահվան 806 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 234։ ռողջացածների ընդհանուր թիվը 33,492 է։ Փաստացի բուժվողների թիվը 6262 է։

Срок действия чрезвычайного положения в Армении будет продлен с 12 августа на 30 дней – до 11 сентября. Соответствующее решение приняло 12 августа правительство РА. Как сообщалось ранее, это последнее продление режима ЧП в стране.
При этом министр юстиции Рустам Бадасян отметил, что сделаны некоторые смягчения ограничений, введенных во время чрезвычайного положения. Он заявил, что снимается запрет на въезд в страну для лиц без гражданства РА.
Если после въезда в Армению человек не попадает в больницу, он самоизолируется на 14 дней, в течение которых может пройти тестирование на коронавирус и в случае отрицательного результата выйти из самоизоляции.
Запрет на митинги и забастовки в Армении также снимается, но во время этих мероприятий необходимо носить маску и сохранять социальную дистанцию. Также смягчаются ограничения в отношении проведения семейных и общественных мероприятий, теперь можно собираться до 40 человек как в открытых, так и закрытых помещениях при соблюдении правил безопасности.
На основании решения правительства 12 августа будет созвано внеочередное заседание Национального собрания РА.
Режим ЧП в связи с пандемией коронавируса действует в Армении с 16 марта. По состоянию на 12 августа число случаев заболевания в стране достигло 40,794, а число активных кейсов снизилось до 6262. Общее число выздоровевших составляет 33,492. Всего летальных исходов 806 – от коронавируса, еще 234 – от других заболеваний.