12 Օգոստոս 2020 - 07:50 AMT
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մտադիր է հայազգի հայտնի գործարար Նուբար Աֆեյանին պատկանող Moderna-ից Covid-19-ի դեմ պատվաստանյութի 100 մլն դեղաչափ գնել, եթե այն գրանցվի։ Նա հայտարարել է, որ իր աշխատակազմը համաձայնության է եկել ընկերության հետ, գրում է Deutsche Welle-ն։
ԱՄՆ նախագահը նշել է նաև, որ Covid-19-ի դեմ ամերիկյան 3 պատվաստանյութ արդեն կլինիկական փորձարկումների 3-րդ փուլում է։
Pfizer-BioNTech և Moderna ընկերություններն առաջատար դիրքեր են զբաղեցնում ԱՄՆ-ում Covid-19-ի դեմ պատվաստանյութի մշակման գործում։ Ավելի վաղ Թրամփն ասել էր, որ կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութը կարող է հայտնվել ԱՄՆ-ում նոյեմբերի սկղբին։
Moderna ընկերությունը պլանավորում է կորոնավիրուսի դեմ իր պատվաստանյութի գինը սահմանել $50-ից $60 յուրաքանչյուր կուրսի համար (2 դեղաչափ), ինչն առնվազն $11-ով ավելի թանկ է Pfizer-BioNTech ընկերությունների պատվաստանյութից։

США достигли соглашения с компанией Moderna, основателем которой является инженер армянского происхождения Нубар Афеян, о покупке у нее 100 млн доз разрабатываемой ей вакцины от коронавируса. Об этом заявил президент США Дональд Трамп.
По его словам, сделка состоится в случае, если препарат будет зарегистрирован, пишет «Интерфакс».
Трамп заявил, что три американские вакцины уже находятся на последнем этапе клинических исследований и могут дать отличные результаты.
«Три потенциальные вакцины сейчас на третьей фазе клинических испытаний, это финальный этап», – сказал Трамп. По его словам, все три вакцины «подают огромные надежды».
Ранее Трамп заявлял, что вакцина против коронавируса в США может быть готова примерно в начале ноября.
В настоящее время наиболее передовые позиции в разработке вакцины против коронавируса в США занимают компании Pfizer и Moderna.