12 Օգոստոս 2020 - 13:47 AMT
Բելառուսում ոստիկանները խոստովանել են` քաղաքացիների վրա կրակել են մարտական փամփուշտներով․ Կա վիրավոր
Բելառուսական Բրեստում ոստիկանական կրակոցից մի քաղաքացի է վիրավորվել, ըստ Բելառուսի ներքին գործերի նախարարության հայտարարության` քաղաքացիների մի խումբ երկաթյա ձողերով հարձակվել է ոստիկանների վրա, նրանք ստիպված են եղել «պաշտպանել իրենց կյանքն ու առողջությունը», փոխանցում է Tut.by-ը։
Երկրի ՆԳՆ-ից նշել են, որ դեպի օդ նախազգուշական կրակոցները ցուցարարներին չեն կանգնեցրել։
Բելառուսում օգոստոսի 9-ի ընտրություններին պաշտոնական արդյունքներով հաղթել է նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն։ Ընտրություններից հետո երկրում մարդաշատ բողոքի ակցիաներ են անցկացվում, որոնք ուղեկցվում են ոստիկանության հետ բախումներով։
Քաղաքացուն վիրավորելու դեպքով տարածված նախնական հաղորդագրության մեջ գրված է եղել, որ ոստիկանը կրակել է ծառայողական զենքով, ապա հայտարարությունից հանվել է այդ արտահայտությունը։ Երկրում 17 քրգործ կա` իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչների վրա հարձակման փաստով։
Օգոստոսի 9-ից 11-ին Բրեստի հիվանդանոց է տեղափոխվել մոտ 100 մարդ՝ կապտուկներով, ձեռքերի, ոտքերի, կրծքավանդակի, որովայնի հատվածի վնասվածքներով։ Հոսպիտալացվել է 23 մարդ։

12 Август 2020 - 14:48 AMT
Сотрудники милиции в белорусском Бресте во время протестов 11 августа применяли табельное оружие на поражение, сообщили в МВД.
«В Бресте на сотрудников милиции напала группа агрессивно настроенных граждан с арматурой в руках. Предупредительные выстрелы вверх их не остановили. Для защиты жизни и здоровья сотрудников оружие было применено на поражение. Один из нападавших ранен», – сообщило МВД республики, пишет Tut.by.
Следственными органами по фактам нападения на сотрудников возбуждено 17 уголовных дел.
В первом варианте сообщения милиции было написано «табельное оружие», потом сообщение было изменено – и слово «табельное» из него пропало.
В Бресте на место, залитое кровью и бывшее эпицентром протестов 10 августа, горожане несут цветы.
9−11 августа в скорую и больницы Бреста обратились около 100 человек с ушибами мягких тканей, травмами рук и ног, грудной клетки, живота. Госпитализировали 23 человека, некоторым из них потребовались операции.
9 августа в Белоруссии прошло голосование на выборах президента. По предварительным данным ЦИК, у Лукашенко 80.23%, кандидат от оппозиции Светлана Тихановская получила 9.9% голосов. Явка составила 84.23% – в голосовании приняли участие 5.79 млн человек. Вечером того же дня в Минске и в ряде других регионов страны начались беспорядки. В столице между протестующими и бойцами ОМОНа произошли многочисленные столкновения. Акции протеста продолжаются уже 3 дня и ночи.