15 Օգոստոս 2020 - 06:44 AMT
Եվրամիությունը չի ճանաչում օգոստոսի 9-ին Բելառուսում կայացած նախագահական ընտրությունների արդյունքները և սկսում է պատժամիջոցներ մշակել դրանց կեղծմանը և ընդդիմության դեմ բռնություններին մասնակից անձանց դեմ։ Այդ մասին ասվում է Եվրոպական խորհրդի նիստի ավարտին հրապարակված հայտարարության մեջ, գրում է BBC-ն։
«Այդ ընտրությունները ոչ ազատ էին, ոչ լէ՝ արդար։ Եվրամիությունը դրանց արդյունքները կեղծված է համարում, ուստի չի ընդունում դրանց արդյունքները, որոնք հրապարակել է Բելառուսի ԿԸՀ-ն»,-ասվում է արտգործնախարարների խորհրդակցության արդյունքում ընդունված կոմյունիկեում։
Նախարարները նաև կողմ են արտահայտվել, որ պատժամիջոցներ սահմանվեն այն անձանց դեմ, որոնք պատասխանատու են բռնության, հետապնդումների և ընտրությունների արդյունքները կեղծելու համար։ Նշվում է, որ պատժամիջոցների մշակումը կսկսվի անհապաղ։
Նախարարները նաև որոշել են օգնություն առաջարկել Բելառուսին՝ իշխանության և ընդդիմության միջև երկխոսություն հաստատելու գործում։ Դրանով կզբաղվի ԵՄ արտաքին գործերի գերատեսչությունը Ժոզեպ Բորելի գլխավորությամբ։
ԵՄ-ն առաջին անգամ պատժամիջոցներ է սահմանել Բելառուսի իշխանության դեմ դեռևս 1997-ին և պարբերաբար մեկ թուլացնում, մեկ խստացնում է դրանք՝ կախված նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հռետորաբանությունից ու քաղաքականությունից։ 2016-ին ԵՄ-ն չեղարկեց Լուկաշենկոյի և 169 այլ պաշոտնյաների դեմ պատժամիջոցներն այն բանից հետո, երբ Լուկաշենկոն հրաժարվեց բացահայտ սատարել Ղրիմի միացմանը ՌԴ-ին, որպես միջնորդ առաջարկեց իրեն Ուկրաինայում հակամարտության կարգավորման գործում, իսկ 2015-ին ազատ արձակեց 6 քաղբանտարկյալի։

Европейский союз не признает результаты выборов президента Белоруссии и начинает разрабатывать санкции против причастных к их фальсификации и насилию над оппозицией. Об этом говорится в заявлении, опубликованном по итогам заседания Европейского совета.
«Эти выборы не были ни свободными, ни честными. Евросоюз считает их результаты сфальсифицированными и поэтому не признает результаты выборов, объявленные Центральной избирательной комиссией Беларуси», – говорится в коммюнике по итогам совещания министров иностранных дел, пишет BBC.
Министры также согласились с необходимостью ввести санкции против тех, кто ответственен за насилие, репрессии и фальсификацию результатов выборов. Работа над дополнительными списками в рамках существующего режима санкций против Белоруссии начинается немедленно, заявили участники встречи.
Министры также решили предложить Белоруссии помощь в налаживании диалога между властью и оппозицией. Этим займется внешнеполитическое ведомство ЕС во главе с Жозепом Боррелем.
Европейский союз впервые ввел санкции против правящей верхушки Белоруссии еще в 1997 году и с тех пор то ослабляет их, то снова ужесточает в зависимости от перемен в риторике и политике Александра Лукашенко.
9 августа в Белоруссии прошло голосование на выборах президента. У Лукашенко 80.1%, кандидат от оппозиции Светлана Тихановская получила 10% голосов. Явка составила 84.23% – в голосовании приняли участие 5.79 млн человек. Вечером того же дня в Минске и в ряде других регионов страны начались беспорядки. В столице между протестующими и бойцами ОМОНа произошли многочисленные столкновения. Акции протеста продолжаются уже 6 дней.