Երիտասարդության շրջանում կորոնավիրուսով վարակի աճի պատճառով Իտալիայի կառավարությունը որոշել է առնվազն մինչև սեպտեմբերի 7-ը փակել պարահրապարակները։
Ինչպես ասել է առողջապահության նախարար Ռոբերտո Սպերանցան, այդ սահմանափակումը կտարածվի նաև լողափերի դիսկոտեկների և բացօթյա այլ պարահրապարակների վրա, գրում է Deustche Welle-ն։
Բացի այդ, ժամը 18:00-ից մինչև 6:00-ն պարտադիր է դառնում դիմակ կրելը երիտասարդների հավաքատեղիներում, ինչպես նաև սրճարանների և ռեստորանների առջև, որտեղ միշտ կուտակումներ են լինում։
Վերջին շրջանում Իտալիայում հաճախակի են դարձել երեկույթները, որոնք անցնում էին առանց հիգիենայի կանոնների պահպանման։ Ուստի, փորձագետները զգուշացրել են, որ եթե իրավիճակը չփոխվի, ուսումնական տարվա մեկնարկը, որը սեպտեմբերի 14-ին է, կվտանգվի։
Դիսկոտեկների սեփականատերերը հաշվել են, որ բազմամիլիարդանոց վնասներ են կրելու, այնուամենայնիվ, զբոսաշրջիկների շրջանում պահանջված Կալաբրիան փակել է բոլոր դիսկոտեկներն արդեն օգոստոսի 14-ից։
Ըստ պաշտոնական տվյալների՝ կորոնավիրուսի պանդեմիայի բռնկումից ի վեր Իտալիայում գրեթե 254,000 վարակի դեպք է գրանցվել։ Օգոստոսի 17-ին հայտարարվեց, որ վերջին 24 ժամում վարակի 479 նոր դեպք կա, իսկ օգոստոսի 16-ին՝ 629։ 2020-ի փետրվարից Իտալիայում վարակից 35,400 մարդ է մահացել։

17 Август 2020 - 09:33 AMT
Из-за растущего числа заражений коронавирусом среди молодежи правительство Италии приняло решение с 17 августа закрыть все клубы в стране. Как пояснил министр здравоохранения Роберто Сперанца, эта ограничительная мера останется в силе как минимум до 7 сентября и будет распространяться также на пляжные дискотеки на открытом воздухе и прочие танцевальные площадки.
Кроме того, Италия делает обязательным ношение масок с 18:00 до 06:00 в местах, где часто собирается молодежь, а также перед кафе и ресторанами, если там образуется скопление людей, пишет Deutsche Welle.
В последнее время в Италии участились сообщения о вечеринках, которые проходят без соблюдения правил гигиены – таких, как ношение маски и соблюдение социальной дистанции. В связи с этим политики и эксперты предупредили, что, если ситуация не изменится, под угрозой может оказаться начало нового учебного года, намеченное на 14 сентября.
В свою очередь, владельцы клубов подсчитали, что в случае закрытия они понесут многомиллиардные потери. Тем не менее, популярная у туристов провинция Калабрия закрыла все дискотеки уже 14 августа.
По официальным данным, с начала пандемии в Италии было выявлено почти 254,000 заражений коронавирусом. 17 августа Минздрав страны объявил, что за последние 24 часа SARS-CoV-2 заразились 479 человек. 16 августа этот показатель составил 629 пациентов. Что касается жертв пандемии, то с февраля 2020 года в Италии скончались 35,400 человек, у которых ранее был подтвержден диагноз коронавируса.