17 Օգոստոս 2020 - 07:38 AMT
Նոր Զելանդիայում Covid-19-ի նոր բռնկման պատճառով սեպտեմբերի կեսին կայանալիք ընդհանուր ընտրությունները հետաձգվել են մինչև հոկտեմբերի 17-ը։
Օքլենդում և ամբողջ երկրի տարածքում կրկին սահմանափակվել է մարդկանց տեղաշարժը։ Իշխանությունները պատրաստավում են տասնյակ հազարավոր մարդկանց թեստավորել՝ կանխելու համար վիրուսի տարածումը, գրում է BBC-ն։
Օքլենդում ամբողջական լոքդաուն է հայտարարվել՝ առայժմ 3 օրով։
Մեկ օրում երկրի ամենամեծ քաղաքում՝ Օքլենդում վարակի 14 նոր դեպք է գրանցվել, որից մեկը` բերովի։ Մյուս 13-ը շփում է ունեցել օգոստոսի 11-ին հայտնաբերված վարակակիր ընտանիքի հետ։
Օգոստոսի 11-ին Նոր Զելանդիայում վերջին 3․5 ամսում առաջին անգամ կորոնավիրուսով վարակի 4 նոր դեպք էր գրանցվել՝ բոլորը նույն ընտանիքի անդամներ։ Վարակված ընտանիքն արտերկիր չի մեկնել և օտարերկրացիների հետ չի շփվել։
Աշխարհում պանդեմիայի բռնկումից ի վեր, ըստ ամերիկյան Ջոնս Հոփքինսի համալսարանի տվյալների` կորոնավիրուսով 21․6 մլն մարդ է վարակվել, ավելի քան 773,000 մարդ մահացել է։

17 Август 2020 - 11:56 AMT
Правительство Новой Зеландии приняло решение о переносе на один месяц начало всеобщих выборов из-за неожиданной вспышки коронавирусной инфекции в городе Окленде. Об этом заявила премьер-министр страны Джастина Ардерн.
«В конечном счете, 17 октября – это дает партиям достаточно времени для планирования различных условий, в которых мы будем вести предвыборную кампанию», – сказала Ардерн журналистам на пресс-конференции, пишет «Интерфакс».
Она отметила: «Мы все в одной лодке. Мы все ведем кампанию в одной и той же среде».
Изначально выборы были назначены на 19 сентября. Новозеландский закон требует, чтобы они были проведены до 21 ноября. Предварительное голосование теперь начнется в стране 3 октября.
Ранее в Новой Зеландии впервые за 102 дня были зафиксированы четыре случая заражения коронавирусом за пределами контролируемой изоляции. Был введен карантин в крупнейшем городе страны – Окленде.