Չինաստանի Մտավոր սեփականության պետական վարչությունը Covid-19-ի դեմ պատվաստանյութի առաջին արտոնագիրն է տրամադրել։
Այն ստացել է Չինաստանի Ազգային ազատագրական բանակի Ռազմաբժշկական գիտությունների ակադեմիան և CanSino Biologics ընկերությունը, որոնք համատեղ մշակել են Covid-19-ի դեմ ռեկոմբինանտային (ադենովիրուսային վեկտորի հիման վրա) Ad5-nCoV պատվաստանյութը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Հունիսին այդ պատվաստանյութին 1 տարի ժամկետով հատուկ թույլտվություն էր տրվել երկրում ռազմական նպատակով կիրառման համար։
Մկների և ծովախոզուկների նմուշների թեստավորումը վկայում է, որ պատվաստանյութը կարող է սեղմ ժամկետում օրգանիզմի ինտենսիվ բջջային և հումորալ իմունային արձագանք ապահովել։
Ըստ հետազոտման՝ մեկանգամյա իմունիզացիայից 14 օր անց Ad5 nCoV-ը կարող է զգալիորեն նվազեցնել ծանրաբեռնվածությունը թոքային հյուսվածքի ներսում, ինչը վկայում է, որ պատվաստանյութը լավ իմունապաշտպանիչ արդյուքն է տալիս Covid-19-ից։ Նշվում է, որ պատվաստանյութն արագ է պատրաստվում, ինչը թույլ կտա սեղմ ժամկետում ապահովել դրա զանգվածային արտադրությունն անսպասելի բռնկման դեպքում։
Ըստ առկա տեղեկությունների՝ Չինաստանում արդեն 6 պատվաստանույթ կա, որոնք հասել են կլինիկական փորձարկումների փուլին։ Չինացի մասնագետները հետազտությունները սկսել են երկրում առաջին բռնկումից, սակայն մարդկանց շրջանում փորձարկման համար արտոնվել են միայն ռեկոմբինանտային և ապաակտիվացվածները։

Государственное управление по делам интеллектуальной собственности КНР выдало первый патент на вакцину от Covid-19.
Патент был выдан Академии военно-медицинских наук Народно-освободительной армии Китая и компании CanSino Biologics, которые совместно разработали рекомбинантную вакцину от Covid-19 (на основе аденовирусного вектора) Ad5-nCoV, пишет РИА Новости.
Ранее в июне эта вакцина получила специальное разрешение сроком на один год для военного использования в стране. В марте эта вакцина стала первой в Китае, одобренной для клинических тестов.
Тестирование на образцах мышей и морских свинок показало, что вакцина обладает хорошей иммуногенностью, способна в течение короткого времени вызвать интенсивную клеточную и гуморальную иммунную реакцию организма.
Согласно исследованию, после 14 дней после однократной иммунизации Ad5 nCoV может значительно снизить вирусную нагрузку внутри легочной ткани, что свидетельствует о том, что вакцина обладает хорошим иммунозащитным эффектом от Covid-19. Отмечается, что вакцина легко и быстро готовится, что позволит обеспечить ее массовое производство в течение короткого времени в случае внезапной вспышки.
По имеющимся сведениям, в Китае уже шесть вакцин были допущены до клинических испытаний. Китайские специалисты ведут исследования и разработки различных видов вакцин от Covid-19 еще с самого начала эпидемии, однако до испытаний на людях пока допущены лишь рекомбинантные вакцины и инактивированные вакцины.