Լիբանանում կորոնավիրուսով վարակվածների թիվն աճել է օգոստոսի 4-ին Բեյրութում պայթյունից հետո, վարակվածների ընդունող հիվանդանոցները լիքն են, փոխանցում է AFP-ն։
Օգոստոսի 4-ի երեկոյան Բեյրութի նավահանգստում ուժգին պայթյուն է որոտացել։ Մահացածների թիվը հասել է 173-ի: Քաղաքում մեծ ավերածություններ կան, վնասվել է ՀՀ դեսպանության շենքը, տուժել է նաև հայկական թաղամասը։ Հայտնի է հայ 11 զոհի և 250 վիրավորի մասին:
Առողջապահական ոլորտի պատասխանատուները պահանջել են երկրում երկշաբաթյա կարանտին հայտարարել՝ պանդեմիայի զսպման համար։
Լիբանանի առողջապահության նախարար Համադ Հասանը նախազգուշացրել է, որ կորոնավիրուսով վարակվածների իրական թիվը կարող է ավելի մեծ լինել, քան պաշտոնականն է։ Նա հորդորել է բոլորին դիմակ կրել՝ նշելով, որ վիրուսը տարածվում է ամենուր։
«Սա կայնքի ու մահու հարց է»,- նշել է Հասանը՝ հավելոլով, որ առաջիկայում հնարավոր է մասնավոր ու պետական հիվանդանոցները չկարողանան պացիենտների ընդունել։
Վերջին 24 ժամում Լիբանանում վարակի 456 նոր դեպք է գրանցվել, ցուցանիշը ռեկորդային է երկրի համար։ Վարակակիրների ընդհանուր թիվը 9337 է, 105 մահ կա վիրուսից։

В Ливане наблюдается рост числа зараженных коронавирусом после разрушительного взрыва в порту Бейрута. Госпитали для больных коронавирусом переполнены.
Министр здравоохранения Хамад Хасан предупредил, что реальное число зараженных может быть намного выше официальных данных. Он призвал всех носить маски, отметив, что вирус распространяется в каждом городе и почти в каждой деревне Ливана, пишет AFP.
«Это вопрос жизни и смерти», – подчеркнул Хасан, добавив, что вскоре частные и государственные больницы, возможно, не смогут принимать больше пациентов.
В связи с этим чиновники минздрава потребовали ввести двухнедельный карантин, чтобы попытаться сдержать пандемию.
Кроме того, в преддверии новой волны медработники предупредили об опасности скопления людей в больницах после взрыва, на похоронах или во время поисков пропавших в завалах.
За последние сутки в Ливане было зафиксировано 456 новых случаев заболевания коронавирусом, что стало рекордным суточным приростом для страны. В общей сложности количество заболевших достигло 9337, умерли от осложнений, вызванных коронавирусом, 105 человек.
Взрыв в порту Бейрута, в результате которого погибли более 170 человек и еще около 600 были ранены, прогремел 4 августа. Взрывная волна повредила здания многих больниц. По данным ВОЗ, больше половины медучреждений столицы Ливана сейчас не работают.