ԱՄՆ Դեմոկրատական կուսակցությունը պաշտոնապես հաստատել է երկրի նախկին փոխնախագահ, 77-ամյա Ջո Բայդենին որպես իր միակ թեկնածու առաջիկա նախագահական ընտրություններում։ Այդ որոշումն ընդունվել է օգոստոսի 18-ին կայացած կուսակցության համազգային համագումարում։
Կորոնավիրուսի համաճարակի պատճառով «Միավորել Ամերիկան» կարգախոսով համագումարը հիմնականում առցանց է անցել։ Բանախոսները նախապես տեսագրել են իրենց ելույթները՝ տեխնիկական խնդիրներից խուսափելու համար, գրում է Deutsche Welle-ն:
Բուն քվեարկությունը նույնպես տեսաձևաչափով է անցել։ ԱՄՆ նահանգներից և տարածքներից կուսակցության պատվիրակները վիրտուալ եղանակով են հրապարակել իրենց փրայմերիզների արդյունքները։ Ըստ դրանց՝ Բայդենը համագումարում քվեարկության իրավունք ունեցող կուսակցության պատվիրակների առավելագույն թվով քվեներն է ստացել։
Բայդենի ներկուսակցական մրցակիցը Վերմոնտից սենատոր Բերնի Սանդերսն էր։
ԱՄՆ նախագահական ընտրությունները կայանալու են նոյեմբերի 3-ին։ Բայդենի մրցակիցը Հանրապետական կուսակցությունից լինելու է գործող նախագահ Դոնալդ Թրամփը։

19 Август 2020 - 08:20 AMT
Демократическая партия США утвердила бывшего вице-президента страны 77-летнего Джо Байдена единственным кандидатом на предстоящих выборах главы государства. Это решение было принято на общенациональном съезде в Милуоки.
Из-за эпидемии коронавируса съезд под девизом «Объединить Америку» проходил преимущественно в режиме онлайн. Ораторы, выступающие обычно перед десятками тысяч людей, заранее записали свои речи на видео, чтобы избежать технических проблем, пишет Deutsche Welle.
Само голосование также прошло в видеоформате. В ходе виртуальной переклички партийные делегации от штатов и территорий США огласили результаты своих праймериз, по которым Байден набрал наибольшее число партийных делегатов, голосующих на съезде. Внутрипартийным соперником Байдена был сенатор от штата Вермонт Берни Сандерс.
Президентские выборы в США состоятся 3 ноября. От республиканцев Байдену будет противостоять действующий президент страны Дональд Трамп.