19 Օգոստոս 2020 - 09:09 AMT
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ հետաձգել է առևտրային բանակցությունները Չինաստանի հետ։ Ըստ ԱՄՆ նախագահի՝ նա չի ցանկանում հիմա գործ ունենալ ՉԺՀ հետ։
«Հետաձգել եմ բանակցությունները Չինաստանի հետ։ Գիտեք՝ ինչո՞ւ։ Ես չեմ ուզում հիմա նրանց հետ գործ ունենալ՝ հաշվի առնելով, թե ինչ արեցին նրանք այս երկրի և աշխարհի հետ։ Չեմ ուզում հիմա խոսել Չինաստանի հետ։ Նրանք կարող էին կասեցնել սա (խոսքը կորոնավիրուսի մասին է)»,- ասել է Թրամփը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Ճշգրտող հարցին, թե կարող է արդյոք ԱՄՆ-ն դուրս գալ Չինաստանի հետ առևտրային գործարքի առաջին փուլից, նախագահն ասել է, որ դեռ կմտածի։
ԱՄՆ և Չինաստանի միջև Վաշինգտոնում հունվարի 15-ին տեղի է ունեցել երկու երկրների միջև առևտրային գործարքի առաջին փուլի վերաբերյալ պայմանավորվածությունների կնքման արարողությունը։ Փաստաթղթերը ստորագրել են Թրամփը և Չինաստանի պետխորհրդի փոխվարչապետ Լյու Հեն։ Չինաստանը համաձայնել է $76.7 միլիարդով և $123.3 միլիարդով ավելացնել ամերիկյան արտադրանքի գնումները համաձայնագրի գործողության առաջին և երկրորդ տարում։ Խոսքը գնում է ինչպես գյուղատնտեսական, այնպես էլ այլ ապրանքների մասին։ Վաշինգտոնը կարծում է, որ այդպիսով կկարողանա զգալիորեն կրճատել առևտրային պակասուրդը։

19 Август 2020 - 07:35 AMT
Президент США Дональд Трамп сообщил, что отложил торговые переговоры с Китаем. По словам американского лидера, он не хочет иметь дело с КНР сейчас.
«Я отложил переговоры с Китаем. Знаете, почему? Я не хочу иметь дело с ними сейчас, учитывая то, что они сделали с этой страной и миром. Я не хочу говорить с Китаем сейчас. Они могли это остановить (речь идет о коронавирусе – ред.)», – сказал Трамп, пишет ТАСС.
На уточняющий вопрос о том, могут ли США выйти из первой фазы торговой сделки с КНР, американский лидер ответил, что посмотрит.
Церемония заключения договоренностей по первой фазе торговой сделки между двумя странами состоялась 15 января в Вашингтоне. Подписи под документом поставили Трамп и вице-премьер Госсовета КНР Лю Хэ. КНР согласилась увеличить закупку американской продукции на $76.7 млрд и $123.3 млрд в течение первого и второго года действия соглашения. Речь идет как о сельскохозяйственных, так и о прочих товарах. Вашингтон рассчитывает, что таким образом ему удастся существенно сократить торговый дефицит.