Մինսկի ռազմական հոսպիտալում մահացել է օգոստոսի 11-ին Բրեստում նախագահական ընտրությունների արդյունքների դեմ ցույցերում գլխի հրազենային վիրավորում ստացած Գենադի Շուտովը, հայտնում է Tut.by-ը մահացածի հարազատների վրա հղումով։
Նա 43 տարեկան էր։
Բելառուսի ՆԳՆ-ն հայտնել էր, որ օգոստոսի լույս 12-ի գիշերը Բրեստում միլիցիան կրակ էր բացել ցուցարարների ուղղությամբ։
Գերատեսչությունում պնդել են, որ ուժայինների վրա է հարձակվել «ագրեսիվ տրամադրված, ամրաններով զինված քաղաքացիների խումբը»։ Նրանք զգուշացնող կրակոցներ են արձակել, իսկ հետո կրակել ցուցարարների ուղղությամբ, մեկ մարդ վիրավորվել է։
Ըստ «Եվրոռադիոյի»՝ Շուտովի մոտ ախտորոշվել է «գանգուղեղի թափանցող բաց հրազենային վիրավորում»։
Հարազատները 2 օր չէին կարողանում Շուտովին գտնել։ Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ նրան նախ տեղափոխել են Բրեստի շրջանային հիվանդանոց, հետո ուղղաթիռով՝ Մինսկի ռազմական հոսպիտալ։
Շուտովը Բելառուսում բողոքի ցույցերի ժամանակ գրանցված չորրոդ զոհն է։
Օգոստոսի 9-ի նախագահական ընտրությունների ավարտից հետո երկրում հակակառավարական ցույցեր են անցկացվում, որոնք առաջին օրերին ուղեկցվել են ոստիկանության կողմից բռնի ուժի կիրառմամբ։ Ընդդիմությունը պնդում է, որ Լուկաշենկոյի նախաձեռնությամբ ընտրությունների արդյունքները կեղծվել են:

19 Август 2020 - 10:28 AMT
В военном госпитале Минска 19 августа умер Геннадий Шутов, получивший огнестрельное ранение в голову во время протестов 11 августа в Бресте, пишет Tut.by со ссылкой на его родственников.
Родственники мужчины говорят, что общались с очевидцами и те рассказывали, что Геннадий не дрался, не конфликтовал – просто шел. Выстрел, который он получил, был, считают люди, с которыми говорили родные, сделан с крыши здания.
Родственники двое суток не могли найти Геннадия Шутова. Выяснили, что его доставили сначала в Брестскую областную больницу, а затем вертолетом переправили в военный госпиталь в Минск.
Шутов – четвертая жертва акций протеста после президентских выборов в Белоруссии.
МВД Белоруссии сообщало, что в ночь на 12 августа в Бресте милиция открыла огонь на поражение. В ведомстве утверждали, что на силовиков напала «группа агрессивно настроенных граждан с арматурой в руках». Они сделали предупредительные выстрелы, а потом начали стрелять по протестующим. Одного человека ранили.
9−11 августа в скорую и больницы Бреста обратились около 100 человек с ушибами мягких тканей, травмами рук и ног, грудной клетки, живота. Госпитализировали 23 человека, некоторым из них потребовались операции.