19 Օգոստոս 2020 - 14:04 AMT
Եվրամիության անդամ երկրների ղեկավարներն անհրաժեշտ են համարում, որ Բելառուսում նախագահական նոր ընտրություններ անցկացվեն։ Եվրամիության ղեկավարների այս դիրքորոշման մասին հայտարարել է Լիտվայի նախագահ Գիտանաս Նաուսեդան տեսակոնֆերանսի ձևաչափով ԵՄ արտահերթ գագաթնաժողովի ավարտին։
Տեսակոնֆերանսը նվիրված էր օգոստոսի 9-ի նախագահական ընտրություններից հետո Բելառուսում ստեղծված իրավիճակին, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Խոսակցությունը համահունչ էր ընթանում։ Բոլորն ընդունեցին, որ ընտրությունների արդյունքները կեղծվել են։ Դրանք ազատ չէին և չեն կարող ճանաչվել։ Հարկավոր է պայմաններ ստեղծել նոր ընտրություններ անցկացնելու համար»,- ասել է նա։
Ակնկալվում է, որ ԵՄ-ն պատժամիջոցներ կսահմանի Բելառուսոի մի շարք պաշտոնյաների հանդեպ։
Ավելի վաղ Բելառուսի նախագահական ընտրություններում գործող նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հիմնական հակառակորդ Սվետլանա Տիխանովսկայան կոչ էր արել եվրոպական պետությունների ղեկավարներին չճանաչել Բելառուսում օգոտոսի 9-ին կայացած նախագահական ընտրությունների արդյունքները։
Օգոստոսի 19-ին Մինկսում աշխատանքն է սկսել ընդդիմության համակարգող խորհուրդը, որը ստեղծել են նախագահական ընտրություններում գործող նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի գլխավոր հակառակորդ Սվետլանա Տիխանովսկայայի կողմնակիցները։ Խորհուրդն իր նպաական է համարում նոր ընտրություններն ու իշխանության խաղաղ փոխանցումը։
Օգոստոսի 9-ի նախագահական ընտրությունների ավարտից հետո երկրում հակակառավարական ցույցեր են անցկացվում, որոնք առաջին օրերին ուղեկցվել են ոստիկանության կողմից բռնի ուժի կիրառմամբ։ Ընդդիմությունը պնդում է, որ Լուկաշենկոյի նախաձեռնությամբ ընտրությունների արդյունքները կեղծվել են:

19 Август 2020 - 14:28 AMT
Лидеры стран – членов ЕС считают необходимым проведение в Белоруссии новых президентских выборов. Об этой позиции глав Евросоюза сообщил 19 августа президент Литвы Гитанас Науседа на пресс-конференции по итогам экстренного саммита в формате видеоконференции по ситуации в Белоруссии.
«Разговор шел в унисон. Все признали, что итоги выборов были сфальсифицированы. Они были несвободными и не могут быть признаны. Необходимо создать условия для проведения новых выборов». – сказал он, пишет ТАСС.
Как заявил глава Евросовета Шарль Мишель, Евросоюз намерен в ближайшее время ввести санкции в отношении значительного числа белорусских должностных лиц.
«В ближайшее время мы введем санкции в отношении значительного числа официальных лиц, ответственных за насилие, репрессии и фальсификацию результатов выборов в Белоруссии», – сказал он.
ЕС изучит возможность включения Александра Лукашенко в санкционный список по Белоруссии, добавил Мишель.
Кроме того, в ЕС осудили насилие против протестующих с 9 августа по сей день граждан Белоруссии и потребовали независимого и транспарентного расследования.
Ранее оппозиционный кандидат в президенты Белоруссии Светлана Тихановская попросила ЕС не признавать итоги выборов президента в Белоруссии. Она также инициировала создание национального координационного совета Белоруссии, который объявит новые «честные и демократические» выборы президента с участием международных наблюдателей.