Շվեդ էկոակտիվիստ Գրետա Թունբերգը 1 տարի դադարից հետո վերադարձել է դպրոց։ Այս մասին նա գրել է թվիթերյան իր միկրոբլոգում՝ նշելով, որ ուրախ է այդ կապակցությամբ։
«Իմ ակադեմիական տարին ավարտվեց, և ես այնքան ուրախ եմ դպրոց վերադառնալու համար», – գրել է նա։
Հուլիսին Թունբերգը ստացել էր Գալուստ Գյուլբենկյանի հիմնադրամի՝ հանուն մարդասիրության տրվող առաջին մրցանակը՝ շրջակա միջավայրի բարելավման համար պայքարում վստակի համար։ Նա որոշել է մրցանակի հետ տրվող 1 մլն եվրոն հատկացնել վատ էկոլոգիայից տուժած մարդկանց և դրա դեմ պայքարող էկոկազմակերպություններին։
Նա համաշխարհային ճանաչում է ստացել 2019-ին ՄԱԿ-ի կլիմայի փոփոխությունների համաժողովին ելույթ ունենալուց հետո։ Նույն տարում նա Time հեղինակավոր ամսագրի կողմից ճանաչվել է «Տարվա մարդ»։ Դպրոցահասակ ակտիվիստը 2018 թվականից՝ 15 տարեկան հասակից, Շվեդիայում բողոքի ակցիաներ է իրականացրել՝ երկրի իշխանությունների ուշադրությունը բնապահպանական խնդիրների վրա հրավիրելու նպատակով։

25 Август 2020 - 06:29 AMT
Шведская экоактивистка Грета Тунберг вернулась в школу после годового перерыва. Об этом она сообщила в своем микроблоге в Twitter.
«Мой академический год закончился, и я так рада снова вернуться в школу!» – написала Тунберг.
В июле Тунберг выиграла первую премию мецената Галуста Гульбенкяна, которая выдается за заслуги в борьбе за улучшение окружающей среды, и решила потратить полагающийся денежный приз в размере 1 млн евро на помощь экоорганизациям и людям, которые страдают от плохой экологии.
Грета Тунберг получила мировую известность в 2018 году, когда в возрасте 15-лет начала вместо посещения школы протестовать возле парламента Швеции. В 2019 году журнал Time назвал ее «человеком года».