25 Օգոստոս 2020 - 11:14 AMT
Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը (ՏԱՑ) 2020 թվականի հուլիսին 2019-ի համեմատ նվազել է 10.2%-ով, փոխանցում է Վիճակագրական կոմիտեն։
2020-ի հուլիսին նախորդ տարվա համեմատ շինարարության ծավալը նվազել է 19.5%-ով, առևտրի շրջանառությունը՝ 10.4%-ով:
Արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալները 2020-ի հուլիսին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել են 14.3%-ով, արտահանումը՝ 5.9%-ով, իսկ ներմուծումը՝ 18.6%-ով: Արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը նվազել է 2.3%-ով։
Ընդհանուր առմամբ, հունվար-հուլիսին 2019-ի համեմատ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը նվազել է 5.7%-ով։
Աճել է միջին ամսական անվանական աշխատավարձը՝ 2.5%-ով, սպառողական գնաճը կազմել է 1.5%, իսկ արդյունաբերական արտադրանքի գնաճը՝ 3.7%:

Индекс экономической активности Армении в июле 2020 года снизился на 10.2% по сравнению с июлем 2019 года. Об этом сообщил статистический комитет РА.
Торговый оборот снизился на 10.4%.
Объем внешнеторгового оборота в июле 2020 года снизился на 14.3% по сравнению с аналогичным периодом 2019 года. Экспорт снизился на 5.9%, импорт – на 18.6%.
При этом среднемесячная номинальная заработная плата увеличилась на 2.5%, потребительская инфляция – на 1.5%, промышленное производство – на 3.7%.
В целом в январе-июле 2020 года по сравнению с январем-июлем 2019 года индекс экономической активности снизился на 5.7%.