26 Օգոստոս 2020 - 10:14 AMT
ՏՏ ոլորտի մասնաբաժինը 2019-ին ՀՆԱ-ի 2․4%-ն է կազմել, հայտարարել է բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը:
Հայաստանում 2019-ին ՀՆԱ-ի աճը կազմել է 7.6%։
«Մենք կարծում ենք, որ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտին տրվող արտոնությունները միանշանակ տեղին են և արդարացված: Դա խթանում է նոր գաղափարներով հանդես եկող ընկերություններին: Ոլորտի զարգացման համար ամեն մի ծախսված գումար հետ է ստացվում», – ասել է Արշակյանը:
ԲՏԱ նախարարությունը կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման շրջանակում ևս ծրագրեր է իրականացնում։ 17-րդ միջոցառման շրջանակում 10-30 մլն աջակցություն է ուղղվել վիրուսի դեմ պայքարում նորարար նախագծեր ունեցող ընկերություններին ու տնտեսվարողներին։

Доля ИТ-сектора в 2019 году составила 2.4% от ВВП Армении. Об этом сообщил министр высокотехнологической промышленности РА Акоп Аршакян.
В 2019 году рост ВВП в Армении составил 7.6%.
«Мы считаем, что льготы, предоставленные сектору высоких технологий, безусловно, уместны и оправданы. Это способствует развитию компаний с новыми идеями. Все деньги, потраченные на развитие сферы, возвращаются», – сказал Аршакян.
ИТ-сектор считается одним из наиболее развитых в Армении. В рамках борьбы с последствиями пандемии министерство выделило 10-30 млн драмов на поддержку проектам, направленным на борьбу с коронавирусом.