Ռուսաստանն իրավապահ մարմինների աշխատակիցների ռեզերվ է ստեղծել Բելառուսի համար։ Այդ մասին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
Նա ասել է, որ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն խնդրել է իրեն իրավապահների որոշակի ռեզերվ ստեղծել։
«Եվ ես դա արել եմ»,- ասել է Պուտինը, գրում է ՌԲԿ-ն։
Ըստ նրա՝ ռուսաստանցի իրավապահները գործի չեն անցնի, քանի դեռ «ծայրահեղական տարրերը» չեն սկսել անցնել «որոշակի սահմաններ» և «մեքենաներ, տներ ու բանկեր հրկիզել, վարչական շենքեր գրավելու փորձեր անել»։
Պուտինը նշել է, որ Լուկաշենկոյի հետ բանակցութունների ժամանակ իրենք եկել են եզրակացության, որ դեռևս այդ ռեզերվը գործարկելու անհրաժեշտություն չկա։
Օգոստոսի 15-ին Լուկաշենկոն հայտարարեց, որ պայմանավորվել է Պուտինի հետ Մինսկին աջակցություն ցուցաբերելու վերաբերյալ՝ արտաքին սպառնալիքների դեպքում «առաջին իսկ հարցումով»։
Բելառուսում օգոստոսի 9-ին կայացած նախագահական ընտրություններում որտեղ, ըստ ԿԸՀ-ի, 6-րդ անգամ հաղթել է Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, երկրում բողոքի ակցիաներ են սկսվել։

Россия сформировала резерв сотрудников правоохранительных органов для Белоруссии. Об этом заявил президент РФ Владимир Путин в интервью телеканалу «Россия 24».
«Александр Григорьевич попросил меня сформировать определенный резерв из сотрудников правоохранительных органов. И я это сделал», – сказал Путин, пишет РБК.
По его словам, российских силовиков не задействуют до тех пор, пока «экстремистские элементы» не начнут переходить «определенные границы» и «поджигать машины, дома, банки, (не начнут) пытаться захватывать административные здания».
Путин отметил, что во время переговоров с Лукашенко они пришли к выводу, что сейчас необходимости использовать этот резерв нет.
15 августа Лукашенко сообщил, что договорился с Путиным об оказании помощи Минску «при первом запросе» в случае внешних военных угроз. «Когда речь идет о военной составляющей, у нас есть договор с Российской Федерацией в рамках Союзного государства и ОДКБ (Организация Договора о коллективной безопасности). Как раз эти моменты подходят под этот договор», – заявил он.
После выборов президента, на которых, по данным ЦИК, в шестой раз победил Лукашенко, в Белоруссии начались акции протеста.