28 Օգոստոս 2020 - 09:15 AMT
Կորոնավիրուսի համաճարակը վատ է անդրադարձել միլիոնավոր մարդկանց հոգեկան առողջության վրա։ Այս մասին հայտարարել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության ղեկավար Թեդրոս Ադհանոմ Հեբրեյեսուսը։
«Covid-19-ն ազդել է միլիոնավոր մարդկանց հոգեկան առողջության վրա, ինչի պատճառ են դարձել նրանց վախերը և տագնապները, ինչպես նաև հոգեկան առողջության աջակցության ծառայությունների աշխատանքային ռեժիմի խախտումները»,- մասնավորապես ասել է ԱՀԿ ղեկավարը։
Նրա տեսակետով՝ նման իրավիճակի են հանգեցրել նաև մարդկային շփումների և տեղաշարժի սահմանափակումները։ Բժշկական օգնության կարիք ունեցող մեկ միլիարդ մարդուց քչերն են որակյալ օգնություն ստանում։

Пандемия коронавируса негативно повлияла на психическое здоровье миллионов людей по всей планете. Об этом заявил на брифинге в Женеве генеральный директор Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Тедрос Адханом Гебрейесус.
«Covid-19 повлиял на психическое здоровье миллионов в том, что касается вызванными им тревоги и страха, а также нарушения работы служб по поддержке психического здоровья», — сказал он, пишет РИА Новости.
По мнению главы ВОЗ, такая ситуация вызвана ограничительными мерами, введенными во многих странах, и связанным с этим отсутствием взаимодействия между людьми.
Гебрейесус отметил, что от психических расстройств страдает около миллиарда человек, но качественная медицинская помощь доступна меньшинству населения.