29 Օգոստոս 2020 - 07:11 AMT
Հունգարիայի իշխանությունները փակում են երկրի սահմանները՝ զսպելու կորոնավիրուսի տարածումը։ Սեպտեմբերի 1-ից օտարերկրացիների մուտքը երկիր կարգելվի, հայտարարել է վարչապետի վարչակազմի ղեկավար Գերգեյ Գուլյաշը։
Սկզբնական շրջանում այդ սահմանափակումը մեկ ամիս կգործի, գրում է Deutsche Welle-ն։
Այսպիսով Հունգարիան դառնում է Եվրամիության առաջին երկիրը, որը կրկին փակել է սահմանները՝ հունիսին Շենգեն գոտու շրջանակում տեղաշարժի սահմանափակումների մեղմացումից հետո։
Ուկրաինան ևս մեկ ամսով փակել է մուտքը երկիր օտարերկրացիների համար։
Ըստ նոր կանոնների՝ Հունգարիայի քաղաքացիները կկարողանան մուտք գործել երկիր՝ կորոնավիրուսի 2 բացասական թեստ ներկայացնելով։ Հակառակ դեպքում, նրանք 14 օր կարանտինում կանցկացնեն։
Հունգարիային հաջողվել է բավականին արդյունավետ պայքարել համավարակի դեմ։ Երկրում ընդամենը վարակի 5511 դեպք է գրանցվել, 614 մարդ մահացել է։ Այնուամենայնիվ, վերջին օրերին վարակակիրների թիվն աճում է՝ նրանց մեծ մասը վարակվել է արտերկրում։

Власти Венгрии закрывают границы страны, чтобы сдержать распространение коронавируса.
«С 1 сентября иностранным гражданам будет отказано во въезде на территорию Венгрии», – заявил глава администрации венгерского премьер-министра Гергей Гуляш, пишет Deutsche Welle.
Планируется, что эта мера будет первоначально действовать в течение одного месяца. Тем самым Венгрия стала первым государством Европейского Союза, которая вновь закрыла свои границы после того, как в июне страны Шенгенской зоны смягчили большинство ограничений на передвижения в ее пределах.
Согласно новым правилам, граждане Венгрии смогут беспрепятственно въехать в страну, если предъявят два негативных теста на SARS-CoV-2. В противном случае им придется провести 14 дней на карантине.
Венгрии удалось относительно успешно справиться с пандемией. В стране зафиксировано лишь 5511 случаев заражения коронавирусом, 614 человек умерли из-за последствий легочного заболевания Covid-19, вызываемого этим вирусом. Тем не менее, в последние дни существенно выросло количество заражений, большинство новых случаев инфицирования произошло за границей.