10 Փետրվար 2009 - 08:57 AMT
Soros Fund Management-ի տնօրենների խորհրդի նախագահ Ջորջ Սորոսն առաջարկում է նոր դրամ ստեղծել, որոնք կօգնեն ծայրամասային երկրներին պայքարել ճգնաժամի դեմ
Ինչպես ասվում է Սորոսի հոդվածում, միջազգային ինստիտուտների առջեւ այսօրվա դրությամբ նոր խնդիր է առաջանում` «պաշտպանել ծայրամասերը կենտրոնից` ԱՄՆ-ից եկող փոթորկից: Արժույթի միջազգային հիմնադրամի ու Համաշխարհային բանկի ապագան կախված է նրանից, թե ինչ հաջողոթյամբ նրանք կկատարեն այդ խնդիրը: Եթե նրանք չկարողանան էական աջակցություն ցույց տալ, ապա գործնականում կկորցնեն իրենց նշանակությունը»:
Օգնությունը հարկավոր է պաշտպանելու համար ծայրամասային երկրների ֆինանսական համակարգերը եւ հնարավարություն տալու համար նրանց կառավարություններին սեղմ ժամկետում կիրառել հակացիկլիկ բյուջետային միջոցները: Առաջինի համար հարկավոր է սեղմ ժամկետում երկրներին էական դրամական միջոցներ տրամադրել սահմանափակ ժամկետով: Երկրորդի համար անհրաժեշտ է հասու լինել երկարաժամկետ ֆինանսավորմանը: Մինչդեռ, այն միջոցները, որ այժմ ունի ԱՄՀ-ն, իսկ դա շուրջ 200 մլրդ դոլար է, բոլորովին բավական չեն նման համակարգային ու զգալի օգնության համար:
Հենց այդ նպատակներին հասնելու համար Ջ.Սորոսն առաջարկում է նոր դրամ ստեղծել: Ընդ որում նշվում է, որ արդեն կա նման դրամական միավոր` փոխառման հատուկ իրավունքների (SDR) արդեն գործող մեխանիզմն է, որ ստեղծվել է 1969թ.: Նրա ակտիվացման համար ընդամենը հարկավոր է ստանալ ԱՄՀ անդամների 85 տոկոսի հավանությունը: Անցյալում ԱՄՆ-ն միշտ եղել է SDR-ի լայն տարածման հակառակորդը: Լրացուցիչ դրամական զանգվածի ստեղծումը լավագույն պատասխանն է վարկային շուկայի փլուզմանը: ԱՄՆ-ն դա անում է երկրի ներսում, իսկ Սորոսն առաջարկում է տարածել դա ողջ աշխարհի վրա:
Ֆինանսիստը համոզված է, որ SDR-ը առանձնակի ազդեցություն չի ունենա կարճաժամկետ լիկվիդայնության վրա, սակայն շատ օգտակար կլինի ծայրամասային երկրների համար հակացիկլիկ ֆինանսային քաղաքականություն վարելու համար, եթե հարուստ երկրները SDR-ի իրենց լիմիտները վարկով տան կամ նվիրեն աղքատ պետություններին: «Միջազգային ինստիտուտները կվերահսկեն այդ միջոցների օգտագործումը: Եթե SDR-ի կիրառումը լայն տարածում ստանա, ապա հարուստ երկրների անշահախնդիր արարքը իրականում կծառայի նաեւ իրենց շահերին` խթանելով համաշխարհային տնտեսությունն եւ սատարելով նրանց արտահանման շուկաներին»,-ասվում է հոդվածում, հաղորդում է «Վեդոմոստի» թերթը:

10 Февраль 2009 - 08:57 AMT
Председатель совета директоров Soros Fund Management Джорж Сорос предлагает создать новые деньги, которые помогли бы периферийным странам в борьбе с кризисом.
Как отмечается в статье Джорджа Сороса, перед международными институтами на сегодняшний день встает новая задача: “защитить периферию от шторма, идущего из центра, а именно из США. Будущее МВФ и Всемирного банка зависит от того, насколько успешно они справятся с этой задачей. Если они не смогут оказать существенную поддержку, то практически потеряют значение”.
Помощь необходима, чтобы защитить финансовые системы периферийных стран и дать возможность их правительствам пустить в ход антициклические бюджетные меры. Первое требует возможности в кратчайшие сроки передавать в распоряжение стран существенные денежные средства на короткие промежутки времени. Для второго необходим доступ к долгосрочному финансированию. Между тем средств, которыми располагает сейчас МВФ, а это около $200 млрд, совершенно недостаточно для подобной системной и значимой помощи.
Именно для достижения этих целей Джордж Сорос и предлагает создать новые деньги. При этом отмечается, что уже существует производная денежная единица – это механизм специальных прав заимствования (SDR), созданный в 1969 г. Все, что нужно для его активации, – одобрение 85% членов МВФ. В прошлом США всегда были
противником широкого использования SDR. Создание дополнительной денежной массы – лучший ответ на обвал кредитного рынка. США делают это внутри страны, а Сорос предлагает распространить эту практику на весь мир.
Финансист уверен, что SDR не окажут особого влияния на краткосрочную ликвидность, но будут весьма полезны периферийным странам для проведения антициклической фискальной политики, если богатые страны ссудят или пожертвуют свои лимиты на SDR бедным государствам. “Международные институты будут контролировать целевое использование этих средств. Если применение SDR получит широкий размах, то бескорыстный поступок богатых стран на самом деле послужит и их интересам, простимулировав мировую экономику и поддержав их экспортные рынки”, – говорится в статье, сообщает газета “Ведомости”.