Ռուսաստանի լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդ Վլադիմիր Ժիրինովսկին պատվաստվել է կորոնավիրուսի դեմ։ Այդ մասին տեղեկացրել է Պետդումայում կուսակցության խմբակցության մամուլի քարտուղար Ալեքսանդր Դյուպինը։
Նա դարձել է վարակի դեմ գրանցված առաջին «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութի վերջին փուլի փորձարկումների կամավոր մասնակիցներից մեկը։
Ավելի վաղ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել էր, որ իր դուստրը մասնակցել է փորձարկմանը և պատվաստվել կորոնավիրուսի դեմ։ Նա հավելել էր, որ ռուսական առաջին պատվաստանյութը գրանցվել է և արդյունավետ է, իմունային պատասխան է ձևավորում և անցել է բոլոր փորձարկումները:
Կորոնավիրուսի դեմ ռուսական առաջին պատվաստանյութի արդյունաբերական թողարկումը մեկնարկում է սեպտեմբերին: Պատվաստանյութը մշակել է Գամալեայի անվան կենտրոնը։ Սկզբնական փուլում 2020-ին կարտադրվի մի քանի հազար դեղաչափ ամսական, իսկ 2021-ի սկզբից՝ մինչև մի քանի միլիոն։
Ավելի վաղ Microsoft-ի հիմնադիր Բիլ Գեյթսը մտահոգություն է հայտնել, որ Ռուսաստանը և Չինաստանը շատ արագ են առաջ գնում, այնինչ բոլորին անհրաժեշտ է ևս 3-ից 4 ամիս պատվաստանյութերի փորձարկումների 3-րդ փուլի համար․ պետք է ուսումնասիրել կողմնակի ազդեցությունը։ Ռուսական պատվաստանյութի փորձարկումը սկսվել է Բուրդենկոյի անվան զինվորական կլինիկական հոսպիտալում հունիսի 18-ին։

Лидер ЛДПР Владимир Жириновский сделал себе прививку с первой в мире зарегистрированной вакциной от коронавируса «Спутник V», разработанной в России. Об этом сообщил руководитель пресс-службы фракции ЛДПР в Госдуме Александр Дюпин.
Жириновский стал добровольным участником больших пострегистрационных клинических исследований вакцины, разработанной Центром им. Гамалеи Минздрава России. Кроме Владимира Жириновского, на этом этапе исследований вакцину получат 40,000 граждан России, пишет ТАСС.
Вакцинация будет проходить в два этапа. «Второй укол делается через три недели после первого. Владимир Жириновский получит вторую часть вакцины в конце сентября, после чего врачи будут полгода контролировать состояние его здоровья», – уточнил глава пресс-службы фракции.
Ранее в ЛДПР призывали в первую очередь вакцинировать именно членов партии. При этом, по мнению либерал-демократов, вакцину не стоит выдавать членам КПРФ. До этого Жириновский не раз критиковал представителей КПРФ за проведение массовых мероприятий во время пандемии, а также за участие депутатов-коммунистов в телепрограммах в этот период.