2 Սեպտեմբեր 2020 - 14:51 AMT
Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը տեղեկատվական և կիբեռանվտանգության ոլորտում գործընթացներին ու բարեփոխումներին նվիրված խորհրդակցության ժամանակ հայտարարել է, որ պետք է հստակեցնել կիբեռանվտանգության ոլորտում պետմարմինների գործառույթները ու պարտականությունները:
Փոխվարչապետը շեշտել է, որ քննարկվող հարցերն առավել քան արդիական են` հաշվի առնելով, որ հուլիսին Հայաստանի հյուսիս-արևելյան սահմանին Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական գործողությունները զուգակցվեցին կիբեռտարածքում ՀՀ պաշտոնական կայքէջերի նկատմամբ հարձակումների հետ:
Նա նշել է, որ անհրաժեշտ է աշխատանքներ տանել նորմատիվային դաշտի արդիականացման, կայքերի պաշտպանության ծրագրային և ապարատային ապահովման, պետական ծառայողների համար կրթության և անվտանգության ապահովման մեխանիզմների մշակման ուղղությամբ։
Ադրբեջանցի հաքերներն ավելի վաղ հայտնել էին, որ կարողացել են ՀՀ կառավարական ներքին ցանցից տանել 55 ՏԲ տեղեկատվություն և հրապարակել «Զվարթնոց» օդանավակայանի մի քանի տասնյակ աշխատակիցների տվյալները։
Հունիսին ադրբեջանցի հաքերները ՀՀ-ից մոտ Covid-19-ով 3500 հիվանդի կամ կոնտակտավորի տվյալներ էին հանրայնացրել։

2 Сентябрь 2020 - 15:49 AMT
Под председательством вице-премьера Армении Тиграна Авиняна 2 сентября состоялось совещание, посвященное текущим процессам и реформам в сфере информационной и кибербезопасности, вопросам безопасности официальных сайтов государственных органов.
На совещании присутствовали секретарь Совета безопасности Армен Григорян, министр высокотехнологичной промышленности Акоп Аршакян и другие должностные лица, представляющие заинтересованные ведомства.
Вице-премьер подчеркнул, что обсуждаемые вопросы более чем актуальны, учитывая, что развязанные Азербайджаном на северо-восточной части границы Армении в июле военные действия сопровождались атаками на официальные сайты Армении в киберпространстве.
Авинян отметил, что необходимо уточнить функции и обязанности государственных органов в области информационной и кибербезопасности, провести работу по модернизации нормативного поля, программного и аппаратного обеспечения по защите сайтов, разработке механизмов обеспечения образования и безопасности госслужащих.
Участники встречи представили проделанную их ведомствами в области информационной и кибербезопасности работу за последний год. Всесторонне были затронуты существующие пробелы в этой сфере, их возможные решения, а также намечены дальнейшие шаги и меры.
Азербайджанские хакеры сообщили ранее, что им удалось вывести из внутренней правительственной сети Республики Армения 55 ТБ информации. Они также опубликовали данные нескольких десятков сотрудников аэропорта Звартноц.