Գերմանիայի ԶՈւ դեղագործության և թունաբանության լաբորատորիան (Բունդեսվերի լաբորատորիա) ռուս ընդդիմադիր գործիչ Ալեքսեյ Նավալնու օրգանիզմում «Նովիչոկ» խմբի թույներ է հայտնաբերել։ Այդ մասին ասվում է Գերմանիայի կառավարության կայքում, գրում է «Դոժդը»։
«Անհերքելի ապացույցներ են ստացվել «Նովիչոկ» խմբի նյարդապարալիտիկ քիմիական նյութի առկայության վերաբերյալ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Բունդեսվերի լաբորատորիան հետազոտություն է իրականացրել Բեռլինի «Շարիտե» կլինիկայի հարցումով, որտեղ բուժվում է Նավալնին։
Գերմանիայի կառավարությունը դատապարտել է քաղաքական գործչի թունավորումը։ Գերմանիայի իշխանությունները պաշտոնական հարցում են ուղղել ՌԴ իշխանություններին՝ պահանջելով բացատրություններ, և հայտարարելով, որ մտադիր են դիմել Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպություն։
2018-ին նախկին ռուս հետախույզ Սերգել Սկրիպալին ու նրա դստերը Յուլիային նույնպես թունավորել էին «Նովիչոկ» խմբի թույնով։ Մեծ Բրիտանիան նրանց թունավորելու մեջ մեղադրում է Ռուսաստանին:
Նավալնին հոսպիտալացվել է օգոստոսի 20-ին՝ նա վատ է զգացել Տոմսկից Մոսկվա թռչող ինքնաթիռում։ Մինչ օրս նա կոմայում է։ 2 օր Նավալնին եղել է Օմսկի հիվանդանոցում, որտեղ հայտարարվեց, որ նրա մոտ թունավորման նշաններ չեն հայտնաբերվել։ Այնուհետև նա տեղփոխվեց բուժման գերմանական «Շարիտե» հիվանդանոց։

2 Сентябрь 2020 - 14:53 AMT
Лаборатория фармацевтики и токсикологии вооруженных сил Германии (лаборатория Бундесвера) обнаружила в организме российского оппозиционера Алексея Навального следы яда из группы «Новичок». Об этом сообщает правительство Германии.
«Были получены несомненные доказательства наличия химического отравляющего вещества нервно-паралитического действия из группы «Новичок», – говорится в сообщении, пишет «Дождь».
Лаборатория Бундесвера проводила исследование по запросу берлинской клиники «Шарите», в которой находится Навальный.
Правительство Германии «решительно осуждает» отравление политика. В сообщении говорится, что жена Навального Юлия и лечащие врачи были проинформированы о результатах исследования. Немецкие власти также направили официальный запрос российским властям с требованием предоставить объяснения и планируют обратиться в Организацию по запрещению химического оружия (ОЗХО).
Алексей Навальный был госпитализирован 20 августа, ему стало плохо в самолете, летевшем из Томска в Москву. С тех пор он находится в коме. Двое суток политик находился в омской клинике, где заявили, что не нашли признаков отравления. Затем оппозиционера перевезли на лечение в немецкую клинику «Шарите».