4 Սեպտեմբեր 2020 - 08:15 AMT
ԱՄՆ-ում շնչահեղձությունից մահացել է 41-ամայ սևամորթ Դենիել Փրյուդը՝ բերման ենթարկելիս ոստիկանները նրա գլխին մանր ցանցավոր պարկ են հագցրել, որը նախատեսված է մարդուն թքելու և կծելու հնարավորությունից զրկելու համար։
Նրան պառկեցրել են գետնին՝ դեմքով ներքև, և 2 րոպե պահել այդ վիճակում, գրում է BBC-ն։
Փրյուդը կորցրել է գիտակցությունը, նրան հիվանդանոց են տեղափոխել։ Բժիշկները պայքարել են նրա կյանքի համար, սակայն մեկ շաբաթ անց ստիպված են եղել անջատել կենսապահովման սարքից։
Ըստ բժշկական եզրակացության՝ մահվան պատճառ է դարձել շնչահեղձությունը, որը խորացել է օրգանիզմում ուժեղ հալյուցինոգեն PCP թմրանյութի առկայության պատճառով։
Միջադեպը տեղի է ունեցել Ռոչեսթր քաղաքում դեռևս մարտի 23-ին, սակայն այդ մասին հայտնի է դարձել միայն հիմա, քանի որ զոհվածի հարազատների փաստաբաններին ժամանակ էր հարկավոր ոստիկանական տեսագրությունը ստանալու համար։ Ըստ դրա կարելի է դատել, որ Փրյուդը վտանգ չէր ներկայացնում իրավապահների համար։
Փրյուդը որպես բանվոր էր աշխատում պահեստում և 5 երեխա ուներ։ Նա Չիկագոյից էր, իսկ Ռոչեսթրում ավագ եղբորն էր տեսակցում։ Եղբայրը մամուլի ասուլիսում պատմել է, որ Փրյուդը հոգեկան խնդիրներ ուներ և մարտի 3-ին նա ինքն է ոստիկանություն կանչել, քանի որ Դենիելի մոտ հերթական սրումն էր գրանցվել։
Ոստիկաններից մեկի մարմնին ամրագրված տեսախցիկի տեսագրության վրա երևում է, որ Փրյուդը մերկ վազում էր փողոցով թեթև ձյան տակ։ Երբ եկել է ոստիկանությունը, նա անհապաղ ենթարկվել է պահանջներին։
Սակայն, հետո նա գրգռվել է և սկսել հայհոյել ու թքել, թեև իրական ֆիզիկական դիմադրություն չի ցուցաբերել։ Հետո Փրյուդն ասել է ոստիկաններին, որ կորոնավիրուսով է վարակված, որից հետո նրա գլխին պարկ են հագցրել։
Ոստիկանների ձեռքից ևս մեկ աֆրոամերիկացու մահվան մասին լուրը հայտնվեց համազգային բանավեճի ֆոնին՝ Մինեապոլիսում սևամորթներ Ջորջ Ֆլոյդի, և Վիսկոնսինում ծանր վիրավորված Ջեյքոբ Բլեյքի դեպքերի շուրջ։ Այդ իրադարձություններից հետո ԱՄՆ-ում հանրահավաքներ և անկարգություններ սկսվեցին և #Blacklivesmatter շարժումը։

4 Сентябрь 2020 - 06:49 AMT
В США 41-летний чернокожий Дэниел Прюд скончался от удушья после того, как полицейские во время задержания натянули ему на голову мешок в мелкую сетку, предназначенный для того, чтобы лишить человека возможности плеваться и кусаться.
Задержанного уложили на землю лицом вниз и продержали в таком положении две минуты, пишет BBC.
Прюд потерял сознание, его отвезли в больницу. Врачи боролись за его жизнь, но спустя неделю были вынуждены отключить его от аппарата для поддержания жизнедеятельности.
Согласно медицинскому заключению, оказавшемуся в распоряжении местной газеты, причиной смерти стало удушье, усугубленное наличием в организме пациента сильного галлюциногенного наркотика PCP.
Инцидент случился в городе Рочестере, штат Нью-Йорк, еще 23 марта, но получил огласку только теперь, поскольку адвокатам родственников погибшего понадобилась время, чтобы истребовать полицейскую видеозапись, по которой можно судить, что Прюд не создавал угрозы жизни стражей порядка.
Прюд, складской рабочий и отец пятерых детей из Чикаго, навещал в Рочестере своего старшего брата Джо. На пресс-конференции тот рассказал, что его родственник страдал от проблем с психикой, и что 23 марта он сам вызвал полицию, поскольку у Дэниела началось очередное обострение.
На записи с камеры, закрепленной на теле одного из полицейских, видно, что Дэниел Прюд бежал по улице голым, хотя шел легкий снег. Когда прибыла полиция, он без промедления подчинился требованию лечь на землю и свести руки за спиной.
Однако затем он пришел в возбуждение и начал сквернословить и плеваться, хотя не оказывал реального физического сопротивления. Затем Прюд сказал полицейским, что у него коронавирус, после чего они надели ему на голову белый мешок.
Новость о гибели еще одного афроамериканца от рук полицейских появилась в разгар общенационального спора, вызванного смертью Джорджа Флойда в Миннеаполисе, в штате Миннесота, и тяжелым ранением Джейкоба Блейка в Кеноле, в Висконсине. После этих событий в США начались митинги и беспорядки, а также движение #Blacklivesmatter.