7 Սեպտեմբեր 2020 - 10:25 AMT
Շրջակա միջավայրի նախարարությունն առաջարկում է ավելացված արժեքի հարկից (ԱԱՀ) ազատել մինչև 5տ զանգվածով բեռնատար էլեկտրամոբիլների ներմուծումը։
Ըստ նախարարության՝ նման նախագիծն անհրաժեշտություն է՝ հաշվի առնելով բեռնատարների վնասակար արտանետումներից օդի աղտոտման նվազեցման հարցի կարևորությունը և էլեկտրամոբիլների հանդեպ մեծ հետաքրքրությունը:
2019-ի հուլիսի 1-ից ավելացված արժեքի հարկից ազատվում են էլեկտրական շարժիչով տրանսպորտային միջոցների ներմուծումը և օտարումը (մարդատար տրանսպորտային միջոցների, մոտոցիկլների և մոպեդների): Ըստ ՇՄՆ-ի` այդ փոփոխությամբ նպաստավոր պայմաններ են ստեղծվել երկրում էլեկտրական շարժիչով բեռնատար տրանսպորտային միջոցների ձեռքբերումն ու կիրառումը խթանելու, մթնոլորտային օդի աղտոտվածության նվազեցման համար։
Նախարարությունից նշում են, որ էլեկտրական շարժիչով բեռնատար տրանսպորտային միջոցների քանակի ավելացումն ուղղակիորեն կխթանի նաև հանրապետությունում գիշերային ժամերին էլեկտրաէներգիայի սպառումը, քանի որ էլեկտրական շարժիչով տրանսպորտային միջոցների լիցքավորումը մեծամասամբ իրականացվում է գիշերային ժամերին։
Ըստ ՇՄՆ-ի՝ էլեկտրական շարժիչով տրանսպորտային միջոցների քանակի զգալի աճը կնպաստի նաև դրանց շահագործման համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների (լիցքավորման կայաններ, վերանորոգման կետեր և այլն) զարգացմանը։
Մինչև 2022 թվականի հունվարի 1-ը բացառապես էլեկտրական շարժիչով ավտոմեքենայի, մոտոցիկլետի ու հեծանվի ներմուծումը և օտարումն ազատված են ԱԱՀ-ից` ըստ ՀՀ հարկային օրենսգրքի: 2020 թվականից բացառապես էլեկտրական շարժիչով ավտոմեքենաների համար շարունակվելու է գանձվել նաև բնապահպանական հարկ: Մոտոցիկլետի և հեծանվի համար բնապահպանական հարկ սահմանված չէ:

7 Сентябрь 2020 - 15:24 AMT
Министерство окружающей среды Армении представило на общественное обсуждение проект, предлагающий освободить от НДС импорт грузовых электромобилей массой до 5 тонн.
Как отмечают в министерстве, такая необходимость назрела, учитывая важность вопроса снижения загрязнения воздуха в результате вредных выбросов грузовых автомобилей, а также интерес к импорту грузовых электромобилей среди компаний соответствующего профиля.
С 1 июля 2019 года вступил в силу закон «О внесении дополнений в Налоговый кодекс РА», согласно которому от НДС освобождаются импорт и отчуждение транспортных средств с электрическим двигателем (пассажирских транспортных средств, мотоциклов и мопедов).
Как сообщают из министерства, увеличение количества грузовых транспортных средств с электрическим двигателем напрямую стимулирует потребление электроэнергии в ночное время, так как заправка транспортных средств с электрическим двигателем в большинстве случаев осуществляется именно ночью.
Отмечается, что значительный рост количества транспортных средств с электродвигателем будет способствовать развитию инфраструктур, необходимых для их эксплуатации (зарядные станции, ремонтные пункты и др.).
С 1 июля 2019 года, по сравнению с 2018 годом, только в первой половине 2020 года импорт в Армению транспортных средств с исключительно электрическими двигателями увеличился примерно в 155 раз․