7 Սեպտեմբեր 2020 - 12:44 AMT
Կորոնավիրուսի պանդեմիայի պատճառով համաշխարհային տնտեսությանը հասցված վնասը չի սահմանափակվի միայն 2020 թվականով։ Էկոնոմիկան խթանելու նպատակով ջանքերը չակտիվացնելու դեպքում մինչև 2025թ․ ընդհանուր բացասական արդյունքը կարող է կազմել $35 տրիլիոն։ Այդպես են վիճակը գնահատել Bloomberg-ի հարցմանը մասնակցող փորձագետները։
Նրանք նշել են, որ այժմ համաշխարհային տնտեսությունը վերականգնվում է կորոնավիրուսային ճգնաժամից հետո, սակայն աճից հետո անխուսափելիորեն անկում կգրանցվի։
«Հարկ կլինի պատվաստել բավականաչափ մեծ թվով մարդկանց, որպեսզի տնտեսական վնասները սկսեն նվազել»,- ասել է Ավստրալական ազգային համալսարանի տնտեսագետ Ուորվիք Մաքքիբինը։
Ըստ փորձագետների` վտանգը տնտեսությանն աջակցության միջոցներին վաղաժամ հրաժարավելու մեջ է՝ երկրների իշխանությունները կարող են դրան գնալ բյուջեի պակասուրդի պատճառով։
Նշվում է, որ պանդեմիայի ընթացքում աշխարհի երկրների կառավարություններն արդեն $20 տրլն են ներդրել տնտեսությանն աջակցելու համար։ ԱՄՆ-ին, Չինաստանին և Գերմանիային հաջողվում է ակտիվորեն վերականգնել տնտեսությունը։
Բայց, ըստ Moody’s-ի, փորձագետ Ռայան Սվիթի, «այս տեմպը դժվար կլինի պահպանել» առանց ֆինանսական աջակցության։ Մի շարք մեծ ընկերություններ արդեն զգուշացրել են առաջիկա կրճատումների մասին, այդ թվում` ավտոմեքենաներ արտադրող Ford Motor Co-ն և United Airlines Holdings Inc ավիաընկերությունը։
Փորձագետները խիստ կարանտինի ռազմավարությունը «չափազանց կոպիտ գործիք» են անվանել, որը լրջորեն վնասում է քաղաքացիների և փոքր բիզնեսի եկամուտներին։ Որպես օրինակ մի երկրի, որը ճիշտ ռազմավարություն է ընտրել կորոնավիրուսի դեմ պայքարում, Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը նշում է Շվեդիան։ Վերջինս այն փոքրաթիվ երկրներից էր, որը հրաժարվեց խիստ կարանտինի միջոցներից 2020-ի փետրվար-մայիս ամիսներին։

Ущерб от коронавируса для мировой экономики может составить $35 трлн до 2025 года. Такие оценки предоставили аналитики, опрошенные изданием Bloomberg.
По их словам, такой ущерб возможен, если не активизировать усилия по стимулировании экономики. Опасность кроется в несвоевременном отказе от мер поддержки граждан и бизнеса, на которые могут пойти власти из-за дефицита бюджета.
Ущерб, причиненный мировой экономике пандемией коронавируса, не ограничится 2020 годом. Общий негативный эффект к 2025 году может составить $35 трлн, согласно оценкам Уорвика Маккибина, профессора экономики Австралийского национального университета.
По словам аналитиков, сейчас мировая экономика переживает пик восстановления после коронавирусного кризиса. Однако после отскока неизбежно наступает спад.
За время пандемии правительства всех стран мира уже вложили порядка $20 трлн в меры поддержки экономики. При этом ряд крупных компаний уже предупредили о грядущих сокращениях, в том числе производитель автомобилей Ford Motor Co и авиакомпания United Airlines Holdings Inc. В Китае, несмотря на успех в борьбе с распространением коронавируса за счет жестких карантинных мер, потребители по-прежнему неохотно тратят деньги. А крупнейшие банки уже бьют тревогу из-за максимального за десятилетие падения прибыли и роста безнадежных долгов.
Число случаев коронавируса в мире превысило 27 млн, из них более 18 млн вылечились, умерли около 900 тысяч.