7 Սեպտեմբեր 2020 - 15:12 AMT
Բեռլինի «Շարիթե» կլինիկայի բժիշկները ռուս ընդդիմադիր գործիչ Ալեքսեյ Նավալնուն հանել են բժշկական կոմայից և աստիճանաբար անջատում են թոքերի արհեստական օդափոխության սարքից, փոխանցում է Meduza-ն։
Ըստ կլինիկայի հաղորդագրության՝ Նավալնին սկսել է արձագանքել շրջապատի ազդակներին, վիճակը բարելավվում է։
Կլինիկայից նշել են, որ դեռ վաղ է խոսել Նավալնու առողջության վրա թունավորման թողած հնարավոր երկարաժամկետ հետևանքների մասին։
Ալեքսեյ Նավալնին կոմայի մեջ էր հայտնվել օգոստոսի 20-ին։ Նա իրեն վատ էր զգացել Տոմսկ-Մոսկվա չվերթի ժամանակ, ինչից հետո ինքնաթիռը հարկադրված վայրէջք էր կատարել Օմսկում, քաղաքական գործչին հոսպիտալացրել էին։ Երկու օր անց նա Բեռլին էր տեղափոխվել։ Սեպտեմբերի 2-ին Գերմանիայի իշխանությւոնները հայտնել էին, որ նրան թունավորել են «Նովիչոկ» խմբին պատկանող քիմիական նյութով։

7 Сентябрь 2020 - 15:23 AMT
Врачи берлинской клиники «Шарите» вывели российского оппозиционера Алексея Навального из медицинской комы и постепенно отключают от аппарата искусственной вентиляции легких.
В сообщении клиники «Шарите» говорится, что Навальный начал реагировать на обращения окружающих. По словам врачей, его состояние улучшилось, пишет Meduza.
«Шарите» добавила, что пока слишком рано говорить о долгосрочных последствиях отравления для здоровья Навального.
Алексей Навальный находился в коме начиная с 20 августа. Ему стало плохо во время полета на борту самолета Томск – Москва, после чего лайнер экстренно приземлился в Омске, где политика госпитализировали. Спустя два дня его перевезли в Берлин в клинику «Шарите».
2 сентября власти Германии заявили, что Навальный был отравлен нервно-паралитическим веществом из группы «Новичок».