9 Սեպտեմբեր 2020 - 11:30 AMT
«Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունը որոշել է օպտիմալացնել անձնակազմն ու 20%-ով նվազեցրել աշխատավարձերը, գրում է Sputnik Արմենիան։
Ընկերությունից պարզաբանել են, որ Հանրային ծառայությունների կարգավորման հանձնաժողովի (ՀԾԿՀ) հունիսի 19-ի որոշմամբ աշխատակիցների քանակի և աշխատավարձի ամենամյա ֆոնդի նոր շեմ է սահմանվել, որն առկա ցուցանիշներից ցածր է։ Հանձնաժողովի որոշումն ուժի մեջ է մտել ուղիղ մեկ ամիս անց՝ հուլիսի 19-ին։ Այդ օրվանից աշխատավարձերն ընկերությունում 20%-ով կրճատվել են։
Նույն ժամանակահատվածում կանոնակարգողը սահմանել էր գազի նոր սակագները՝ տնային տնտեսությունների և փոքր բիզնեսի համար այն թողնելով անփոփոխ, հակառակ ընկերության հայտի։ Գները բարձրացան միայն խոշոր ձեռնարկությունների համար։ Աննշան բարձրացան նաև արտոնյալ սակագներն ագրոբիզնեսի համար։
ՀԾԿՀ որոշումից անմիջապես հետո «Գազպրոմ Արմենիայի» գլխավոր տնօրեն Հրանտ Թադևոսյանը հայտարարել էր, որ ընկերությունը ստիպված կլինի մոտ 1000 աշխատակցի կրճատել։
Այժմ ընկերությունում ասում են, որ ՀԾԿՀ որոշումն ուժի մեջ մտնելու պահից դիսբալանս է առաջացել աշխատավարձերի և ընկերության ֆինանասական միջոցների միջև, որը վերացնելու նպատակով որոշվել է կրճատել անձնակազմն ու նվազեցնել մյուսների աշխատավարձերը։
Գազի սակագինը Հայաստանում բարձացավ, երբ 2019-ին 10 տոկոսով ավելացավ ՌԴ-ից ՀՀ առաքվող գազի գինը՝ 150 դոլարից մինչև 160 դոլար։ 2019-ին ռուսական կոնցեռնի դուստր ձեռնարկությունը՝ «Գազպրոմ Արմենիան», սակագները չի բարձրացրել։

9 Сентябрь 2020 - 10:20 AMT
Компания «Газпром Армения» решила оптимизировать персонал и снизить размер зарплат на 20%, передает Sputnik Армения.
В компании пояснили, что, решением Комиссии по регулированию общественных услуг, принятом 19 июня, установлены новые величины по поводу числа сотрудников и ежегодного фонда зарплат. Новый порог – ниже действовавших до этого показателей. Решение КРОУ вступило в силу ровно через месяц – 19 июля, с тех пор компания сократила размер зарплат на 20%.
Тогда же регулятор установил новые тарифы на газ. В частности, тарифы для домашних хозяйств и малого бизнеса остались прежними, вопреки заявке компании. Цены повысились только для более крупных предприятий. Незначительно выросли и льготные тарифы для агробизнеса.
Практически сразу же после этого решения КРОУ гендиректор «Газпром Армения» Грант Тадевосян заявил, что компания вынуждена будет сократить до 1 тысячи сотрудников.
Сейчас в компании отмечают, что с момента вступления в силу решения КРОУ возник дисбаланс между фактическим размером зарплаты и финансовыми средствами компании, предусмотренными тарифами на поставляемый потребителям газ. Чтобы устранить этот дисбаланс, решено сократить персонал и снизить зарплаты остальным.
Газ в Армении подорожал после того, как 2019 году повысилась его цена на границе (со 150 до 165 долларов за тысячу кубометров, то есть на 10%). В 2019 году дочерняя компания российского концерна – «Газпром Армения» – не повышала тарифов.