11 Սեպտեմբեր 2020 - 09:19 AMT
Սիրելիի հետ սեռական ակտից ու լավ կերակրից ստացած հաճույքն աստվածային է, Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի TerraFutura գրքին հղումով՝ փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Այն կաթոլիկական չէ, քրիստոնեական չէ, այն պարզապես աստվածային է»,- կարծում է Հռոմի պապը։
Հայրապետի խոսքով՝ եկեղեցին միշտ դատապարտել է անմարդկային, կոպիտ ու գռեհիկ հաճույքը, սակայն միշտ ընդունել պարզը, մարդկայինն ու բարոյականը:
«Չափազանցված բարոյականությունը, որը ժխտում է զգացմունքները, քրիստոնեական ուղերձի թյուրըմբռնում է»,- նշել է Հռոմի պապը:
Նրա կարծիքով՝ ուտելու հաճույքը ծառայում է մարդուն առողջ լինելու համար, իսկ սեռական հաճույքը սերն ավելի գեղեցիկ է դարձնում և տեսակը շարունակելու երաշխիք է։

Удовольствие от полового акта с любимым человеком или хорошей еды исходит непосредственно от Бога. Об этом заявил Папа римский Франциск, говорится в книге TerraFutura с высказываниями понтифика.
«Оно не католическое, не христианское, не какое-либо еще, оно просто божественное», – считает Франциск, пишет РИА Новости.
По словам понтифика, церковь всегда осуждала «бесчеловечное, грубое и пошлое удовольствие», но всегда принимала простое, человеческое и нравственное.
«Преувеличенная мораль», которая отрицает чувства, – это неправильная трактовка христианского послания, подчеркнул Папа римский. По его мнению, удовольствие от еды служит тому, чтобы человек оставался здоровым, а сексуальное удовольствие делает любовь более красивой и выступает гарантией продолжения вида.