Բահրեյնն ու Իսրայելը դիվանագիտական հարաբերություններ են հաստատում: Համապատասխան համաձայնությունը ձեռք է բերվել սեպտեմբերի 11-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի, Բահրեյնի թագավոր Համադ բեն Իսի Ալ Խալիֆայի և Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի միջև։
Համաձայնագիը կստորագրվի սեպտեմբերի 15-ին, փոխանցում է Deutche Welle-ն։
Սպիտակ տան ղեկավարն այն համարել է «պատմական առաջընթաց», ըստ Թրամփի՝ երկու երկրի միջև ուղիղ երկխոսության կազմակերպումը դրական փոփոխությունների կբերի Մերձավոր Արևելքում և կմեծացնի տարածաշրջանում կայունությունն ու անվտանգությունը։
Զուգահեռաբար, Պաղեստինի ազգային վարչությունը դատապարտել է համաձայնագրի ստորագրումը, Պաղեստինի ազատագրության ազգային շարժումը համաձայնագրի կնքումը համեմատել է «դանակով հարվածի» հետ, իսկ ծայրահեղ իսլամական Համաս շարժումն այն անվանել է ագրեսիա։ Թուրքիայի ԱԳՆ-ն ևս խստորեն քննադատել է Բահրեյնի՝ Իսրայելի հետ մերձեցման փորձը։
Բահրեյնը մեկ ամսում երկրորդ երկիրն է, որ հայտարարել է Իսրայելի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման մասին․ ավելի վաղ նման որոշում էին կայացրել Արաբական Միացյալ Էմիրություններում։ Մինչ այդ Իսրայելի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ ունեին միայն Եգիպտոսն ու Հորդանանը։

Бахрейн и Израиль устанавливают дипломатические отношения. Соответствующая договоренность была достигнута 11 сентября, на встрече президента США Дональда Трампа, короля Бахрейна Хамада бен Исы Аль Халифы и премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху. Соглашение будет подписано на церемонии 15 сентября.
Глава Белого дома назвал случившееся историческим прорывом. Установление прямого диалога “поспособствует положительной трансформации» Ближнего Востока и «увеличит стабильность, безопасность и процветание региона», подчеркнул Трамп, пишет Deutsche Welle.
В свою очередь, израильский премьер расценил сближение двух стран как «новую эру мира». «Мы многие годы вкладывали в мир», а теперь мирное состояние «принесет крупные инвестиции в экономику Израиля», заявил Нетаньяху в видеообращении.
Египет стал первой арабской страной, приветствовавшей нормализацию отношений между Израилем и Бахрейном. Между тем Палестинская национальная автономия (ПНА) осудила соглашение. МИД Турции также жестко раскритиковал решение Бахрейна по сближению с Израилем.
Бахрейн стал вторым государством за месяц, объявившим об установлении дипотношений с Израилем. В середине августа такое решение приняли Объединенные Арабские Эмираты. Израиль в качестве жеста доброй воли намерен отказаться от аннексии обширных территорий Западного берега реки Иордан. До сих пор дипломатические отношения с Израилем из арабских стран поддерживали только Египет и Иордания.