12 Սեպտեմբեր 2020 - 11:48 AMT
Եվրասիական զարգացման բանկը գնահատել է կորոնավիրուսի ազդեցությունն անդամ երկրների մակրոտնտեսական ցուցանիշների վրա։
Զեկույցում նշվում է 2020-ի առաջին կիսամյակում համավարակի բացասական էֆեկտի մասին՝ ԵԶԲ հետ աշխատող երկրներում։
Ըստ ցուցանիշների՝ ՀՀ-ի ՀՆԱ հավանական աճը մոտ 4․8% կլինի, Բելառուսինը՝ 1․5%, Ղազախստանինը՝ 2․2–2․7%, Ղրըղզստանինը 3․4–3․6%, ՌԴ-ինը՝ 1%, Տաջիկստանինը՝ 6․9%։
Հայաստանում, Ղրղզստանում և Տաջիկստանում տնտեսական ակտիվության վրա էականորեն ազդել է տրանսֆերների նվազումը։
Ղրղզստանում և Տաջիկստանում աշխատանքային միգրանտների փոխանցումները կազմում են ՀՆԱ 30%-ը, Հայաստանում՝ 11%-ը։

12 Сентябрь 2020 - 12:48 AMT
Евразийский банк развития (ЕАБР) оценил потенциальный рост ВВП Армении в 2020 году на уровне 4.8%, говорится в сообщении банка.
Банк оценил влияние коронавируса на макроэкономические показатели стран-членов. В отчете отмечается негативное влияние эпидемии в первой половине 2020 года на страны, сотрудничающие с ЕАБР.
Согласно показателям, вероятный рост ВВП Армении составит около 4.8%, Белоруссии – 1.5%, Казахстана – 2․2–2․7%, Кыргызстана – 3.4–3․6%, России – 1%, Таджикистана – 6.9%.
Отмечается, что на экономический спад в Армении, Кыргызстане и Таджикистане существенно повлияло сокращение денежных переводов.
В Кыргызстане и Таджикистане денежные переводы трудовых мигрантов составляют 30% ВВП, в Армении – 11%.