14 Սեպտեմբեր 2020 - 06:48 AMT
Մեծ Բրիտանիայում վերսկսել են կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի փորձարկումները, հայտարարել է շվեդա-բրիտանական AstraZeneca ընկերությունը, փոխանցում է Meduza-ն։
AstraZeneca-ից նշել են, որ փորձարկումները վերսկսել են, երբ պատկան մարմիններն ուսումասիրել են պատվաստանյութի անվտանգությունը։
AstraZeneca-ի պատվաստանյութի փորձարումները դադարեցվել էին, երբ սեպտեմբերի 6-ին պատվաստվածներից մեկի մոտ ողնուղեղի խնդիր էր առաջացել։ Ընկերությունը չէր բացառել, որ պատճառը կարող է պատվաստանյութը լինել։
Սեպտեմբերի 14-ի դրությամբ աշխարհում կորոնավիրուսով վարակվածների թիվը հասել է 28․9 մլնի։ Աշխարհում կորոնավիրուսի պատվաստանյութի վրա աշխատում են նաև Moderna, Pfizer/BioNTech ընկերությունները, ինչպես նաև ռուսական «Սպուտնիկ V-ն։

Шведско-британская компания AstraZeneca заявила, что в Великобритании возобновились испытания вакцины от коронавируса, разработанной совместно с Оксфордским университетом.
В AstraZeneca подчеркнули, что испытания снова начались после того, как регулирующие органы Великобритании подтвердили безопасность препарата, проведя расследование после заболевания одного из участников испытаний, пишет Meduza.
Испытания вакцины от AstraZeneca были приостановлены по всему миру 6 сентября — после того, как у одного из добровольцев был обнаружен поперечный миелит. Это воспаление костного мозга, которое обычно вызывается инфекцией; в AstraZeneca не исключали, что причиной заболевания могла быть вакцина.
Вакцина от коронавируса от AstraZeneca является одной из нескольких в мире, которая дошла до третьего этапа испытаний — масштабного исследования на тысячах добровольцев. В числе других — вакцины от Moderna, Pfizer/BioNTech и компаний из Китая, а также российская «Спутник V».