2009թ. փետրվարի 20-23-ը Ծաղկաձոր լեռնադահուկային հանգստավայրում տեղի կունենա «Կամուրջ-2009» 6-րդ Միջազգային տնտեսական համաժողովը, հաղորդում է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության մամլո ծառայությունը: Համաժողովի հիմնական նպատակն է ծանոթացնել Արեւմուտքի ու Մերձավոր Արեւելքի գործարար ու քաղաքական շրջանակներին Հայաստանի տնտեսական ներուժի հետ:
«Կամուրջ-2009» 6-րդ Միջազգային տնտեսական համաժողովը ստացավ իր երկրորդ անվանումը` «Հայկական Դավոս», սա այն վայրն է, ուր հանդիպում են քաղաքական գործիչներ, իշխանության մարմինների ներկայացուցիչներ, արդյունաբերողներ ու գործարարներ, գիտնականներ ու հասարակական գործիչներ ինչպես Հայաստանից, այնպես էլ արտերկրից:
«Կամուրջ-2009» 6-րդ Միջազգային տնտեսական համաժողովի հիմնական թեման կլինի «Միջազգային տնտեսական համագործակցություն.գերակայություններ, միտումներ, հնարավորություններ»:
Համաժողովի շրջանակներում նախատեսվում է անցկացնել հետեւյալ խորհրդաժողովներն ու կլոր սեղանները. «Բիզնես-կրթություն` ճոխություն թե անհրաժեշտություն», «Զբոսաշրջությունը Հայաստանում` փորձ եւ հեռանկարներ», «Հայաստանի արտահանման ներուժը` վերլուծություն եւ գնահատական», «Հայաստանի որպես ֆինանսական կենտրոնի զարգացման հեռանկարները», «Տարածաշրջանային տրանսպորտային համակարգի զարգացման նոր հնարավորությունները», «Էլեկտրոնային հասարակություն. ուտոպիա թե իրականություն», «Շինարարություն եւ անշարժ գույք. այսօրվա պահանջները», «Մրցակցային առավելությունները կայուն զարգացման համար»:
Երկրի գլխավոր տնտեսական համաժողովը վաղուց արդեն դուրս է եկել Հայաստանի շրջանակներից եւ ձեռք է բերել միջազգային կարգավիճակ: Ակնկալվում է, որ, ինչպես նախորդ տարիներին, այդ իրադարձությունը մեծ հետաքրքրություն կառաջացնի աշխարհի շատ երկրների քաղաքական եւ տնտեսական առաջնորդների մոտ:
Համաժողովի կազմակերպիչներն են Հայաստանի Գործարարների ու ձեռներեցների հանրապետական միությունը եւ Միջազգային ինտեգրմանն աջակցող «Մաստեր» կենտրոնը:
Տնտեսական համաժողովն անցնում է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության, ՀՀ արտգործնախարարության, ՀՀ Կենտրոնական բանկի պաշտոնական աջակցությամբ:
Առաջին Միջազգային տնտեսական «Կամուրջ» համաժողովը տեղի ունեցավ Հայաստանում հուլիսի 23-26-ին Ծաղկաձորում, որին մասնակցեցին շուրջ 70 գործարարներ Հայաստանից, Ռուսաստանից, Վրաստանից ու Իրանից:

12 Февраль 2009 - 11:04 AMT
С 20 по 23 февраля 2009 года в горнолыжном курортном городе Цахкадзоре состоится 6-й Международный экономический форум «Мост 2009», сообщает пресс-служба Министерства экономики Армении. Основная цель форума – знакомство деловых и политических кругов Запада и Ближнего Востока с экономическим потенциалом Армении.
Международный экономический форум «Мост» получил свое второе название – «Армянский Давос» и является местом встречи и открытого диалога политиков, представителей органов власти, промышленников и предпринимателей, ученых и общественных деятелей как из Армении, так и из-за рубежа.
Главная тема Экономического Форума «Мост 2009» – «Международное экономическое сотрудничество: приоритеты, тенденции, возможности».
В рамках форума планируется проведение следующих конференций и круглых столов: «Бизнес-образование: роскошь или необходимость», «Туризм в Армении: опыт и перспективы», «Экспортный потенциал Армении: анализ и оценка», «Перспективы развития Армении как регионального финансового центра», «Новые возможности развития региональной транспортной системы», «Электронное общество: утопия или реальность» «Строительство и недвижимость: требования сегодняшнего дня», «Конкурентные преимущества для устойчивого развития».
Главный экономический форум страны давно вышел за рамки Армении и приобрел международный статус. Ожидается, что, как и в предыдущие годы, это событие вызовет большой интерес у крупнейших политических и экономических лидеров многих стран мира.
Организаторами форума являются Республиканский Союз Работодателей (Промышленников и Предпринимателей) Армении и Центр Содействия Международной Интеграции «МАСТЕР».
Экономический форум проходит при официальной поддержке Министерства экономики РА, Министерства иностранных дел РА, Центрального Банка РА.
Первый Международный Экономический Форум «Мост» прошел в Армении 23-26 июля 2004 года в Цахкадзоре. В нем приняли участие более 70 предпринимателей из Армении, России, Грузии и Ирана.