12 Փետրվար 2009 - 13:11 AMT
«Թամարա ֆրուտ» հայկական ընկերությունը դիմել է Հայաստանի Կառավարության օպերատիվ շտաբը իրեն $3,4 մլն չափով բյուջետային երաշխիք հատկացնելու խնդրանքով: Այդ մասին հինգշաբթի օրը` կառավարական նիստին հայտնել է Հայաստանի տնտեսության նախարար Ներսես Երիցյանը: «Նման միջոցների ձեռնարկումը բխում է ճգնաժամային իրադրության տրամաբանությունից եւ մեծ ազդեցություն կունենա ընկերության զարգացման վրա»,- նշել է Ներսես Երիցյանը:
Նրա խոսքով, նման երաշխիքը թույլ կտա ստեղծել մոտ 120 նոր աշխատանքային տեղեր, իրագործել մոտ 3 հազ. տոննա օրգանական հումքի գնում, ապահովել 8,6-8,8 մլն դրամի պատրաստի արտադրության արտահանումը, որից ավելի քան 70% բաժին է ընկնում Ռուսաստանին եւ ԵՄ-ին:
Միեւնույն ժամանակ, Հայաստանի տնտեսության նախարարության ղեկավարը ասաց, որ արդեն 2010թ.-ից ընկերությունում միջազգայնորեն ճանաչված ֆինանսա-աուդիտորական ընկերության կողմից աուդիտ է անցկացվելու:
Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն իր հերթին նկատել է, որ տվյալ քայլով նոր էջ է բացվում պետական եւ մասնավոր սեկտորի միջեւ համագործակցության հարցում եւ ավելացրել է, որ այդպիսի մեխանիզմը նոր հնարավորություններ է ընձեռում «Թամարա ֆրուտ» ընկերության համար: «Թամարա ֆրուտ» ընկերությունը միջազգային սերտիֆիկատներ ունի եւ կարող է արտահանել իր արտադրությունը միջազգային շուկաներ, որտեղ նման արտադրության պահանջարկն ավելի մեծ է, իսկ գները` հայրենականից 40%-50%-ով ավելի բարձր»,- ասել է նա:
«Թամարա ֆրուտ» ընկերությունը հիմնադրվել եւ գործում է Հայաստանում 2002թ.-ից: Ընկերությունը մասնագիտանում է բանջարեղենի, մրգերի եւ հատապտուղների արագ սառեցման բնագավառում: Դրա հետ զուգահեռ ընկերությունն արտադրում է հյութեր, օշարակներ, մուրաբաներ, ջեմեր եւ բանջարային պահածոներ:

Армянская компании «Тамара Фрут» обратилась в оперативный штаб Правительства Армении с просьбой предоставить ей бюджетную гарантию на сумму $3,4 млн. Об этом на правительственном заседании в четверг сообщил министр экономики Армении Нерсес Ерицян. «Принятие подобных мер следует из логики преодоления кризисной ситуации и окажет большое влияние на развитие компании», – отметил Нерсес Ерицян.
По его словам, подобная гарантия позволит создать около 120 новых рабочих мест, осуществить закупку около 3 тыс. тонн органического сырья, обеспечить экспорт готовой продукции на 8,6 – 8,8 млрд. драмов, из которых более 70% придется на долю России и ЕС.
В то же время глава Минэкономики Армении сказал, что уже с 2010 года в компании будет проводиться аудит со стороны международно-признанной финансово-аудиторской компании.
В свою очередь премьер-министр Армении Тигран Саркисян заметил, что данным шагом открывается новая страница в сотрудничестве между государственным и частным сектором и добавил, что подобный механизм открывает новые возможности для компании «Тамара Фрут». «Компания «Tамара фрут» имеет международные сертификаты и сможет экспортировать свою продукцию на международные рынки, где спрос на подобную продукцию больше, а цены на 40%-50% выше отечественных» – сказал он.
АОЗТ «Tамара фрут» основано и действует в Армении с 2002 года. Компания специализируется на быстрой заморозке овощей, фруктов и ягод. Параллельно с этим компания производит соки, компоты, варенья, джемы и овощные консервы.