24 Սեպտեմբեր 2020 - 11:30 AMT
Ղազախստանը պաշտոնապես միացել է մահապատժի վերացման ՄԱԿ-ի միջազգային արձանագրությանը։ Երկրի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը որոշումը բացատրել է մարդու կյանքի և արժանապատվության հիմնարար իրավունքներին հավատարմությամբ։
Sputnik Kazakhstan-ի փոխանցմամբ՝ Ղազախստանում մահապատիժ չի կիրառվում 2003 թվականի նախագահի մորատորիումով։ Փաստաթղթով կասեցվել է բոլոր մահապատիժների դատավճիռների կատարումը, միաժամանակ, սակայն, դրանով դատարաններին չի արգելվել մահապատժի դատավճիռներ կայացնել: Իսկ 2004-ին ցմահ ազատազրկումը ներդրվել է որպես մահապատժին այլընտրանքային պատիժ։
Ղազախստանում մահապատժի դատավճիռ վերջին անգամ կայացվել է 2016 թվականի նոյեմբերի 2-ին ահաբեկիչ Ռուսլան Կուլեկբաևի հանդեպ, նա Ալմաթիում 10 մարդ էր գնդակահարել։ Հանցագործը իր պատիժը կրում է հատուկ ռեժիմով բանտում։

Постпред Казахстана при ООН Кайрат Умаров подписал Второй факультативный протокол к Международному пакту о гражданских и политических правах, что означает отмену смертной казни в стране, пишет «Новая газета».
Указ, вводящий мораторий на смертную казнь, был подписан Нурсултаном Назарбаевым, занимавшим тогда пост президента Казахстана, в 2003 году. Как отмечает Amnesty International, она была разрешена только за особо тяжкие преступления. Фактически приговоренным к высшей мере стали заменять наказание на пожизненные сроки.
До введения моратория с 1990 года в Казахстане было исполнено 536 смертных приговоров. Последний смертный приговор был вынесен в 2016 году Руслану Кулекбаеву, которого признали виновным в убийстве десяти человек в Алматы.