Հայաստանի ֆինանսական համակարգի հաշտարարը հրապարակել է 2009թ. հունվարի արդյունքներով իր առաջին զեկույցը: «Ֆինանսական համակարգի հաշտարարի մասին» ՀՀ օրենքի 31-րդ հոդվածի 2-րդ կետի համաձայն` Հաշտարարը պարտավոր է ամփոփել իր կողմից ձեւավորած նախադեպը եւ յուրաքանչյուր ամիս` մինչ հաջորդ ամսվա 15-րդ օրը, հրապարակել այն: Ֆինանսական համակարգի հաշտարարն իր մասնագիտական գործունեությունը սկսել է 2009 թ. հունվարի 24-ին: Ֆինանսական համակարգի հաշտարարի գրասենյակը հունվարին ստացել է յոթ բողոք, որոնցից միայն մեկը՝գրավոր:
Ստացված բողոքներից երեքը՝ օրենքի համաձայն, ենթակա չէին քննության Հաշտարարի կողմից, չորսի բողոքների քննությունը Հաշտարարի լիազորությունների շրջանակում էին, սակայն հաճախորդները նախապես սահմանված կարգով իրենց բողոք-պահանջները չէին ներկայացրել ֆինանսական կազմակերպությանը: Նշված չորս բողոքներից երկուսը վերաբերում էին բանկի եւ վարկային կազմակերպության կողմից վարկի գումարի ամսական մարումների չափի/տոկոսագումարների սխալ հաշվարկմանը: Մեկ բողոքը վերաբերում էր հաճախորդի վարկային գծից կատարված ավել գանձումներին, եւ վերջին դիմորդի պահանջը ներկայացված էր ապահովագրական ընկերության դեմ, որը հրաժարվում էր փոխհատուցել վթարի հետեւանքով վնասված մեքենայի ծախսը:
Հաշտարարի կողմից քննության ենթակա պահանջներ ներկայացրած դիմորդներին գրասենյակի աշխատակիցները տվել են պարզաբանումներ, եւ խորհուրդ են տվել նախ դիմել այն ֆինանսական կազմակերպություններին, որոնց դեմ ուղղված է բողոքը: Այդ հաճախորդների ներկայացրած բողոք-պահանջների հետագա ընթացքը ներկայումս վերահսկվում է Հաշտարարի գրասենյակի կողմից:

Омбудсмен финансовой системы Армении опубликовал свой первый отчет за январь 2009года. Как говорится в размещенном на официальном сайте ЦБ Армении сообщении, согласно пункту 2 ст. 31 закона “Об омбудсмене финансовой системы”, омбудсмен обязан обобщить сформированный с его стороны прецедент и опубликовывать его ежемесячно до 15 числа следующего месяца. В отчете отмечается, что в офис финансового омбудсмена в течение января поступило семь жалоб, из которых только одна была представлена в письменном виде.
Согласно действующему законодательству, три из полученных жалоб не подлежали рассмотрению омбудсменом, а остальные четыре – были в рамках его полномочий, однако просители заранее не направили их в финансовые организации, как того требует установленный порядок. Две жалобы из указанных четырех касались неверного расчета размера ежемесячного погашения суммы кредита/процентных ставок со стороны банков и кредитных организаций. Еще одна жалоба относилась к большему, чем полагалось, размеру взыскания с клиента за кредит. А последняя жалоба была направлена против страховой компании, которая отказывалась компенсировать расходы автомашины, поврежденной в результате аварии.
В сообщении говорится о том, что сотрудники офиса финансового омбудсмена посоветовали предъявителям жалоб сначала обратиться в ту финансовую организацию, против которой направлена жалоба, а затем к финансовому омбудсмену Армении.
В настоящее время офис омбудсмена контролирует дальнейший процесс жалоб-требований, представленных со стороны клиентов.
Офис омбудсмена финансовой системы создан в Армении в соответствии с законом “Об омбудсмене финансовой системы” и начал свою профессиональную деятельность 24 января 2009 года.