1 Հոկտեմբեր 2020 - 13:22 AMT
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն անընդունելի է համարում, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը ձգտում է հրադադարի հասնել Լեռնային Ղարաբաղում։
«Անընդունելի է, որ այժմ Մինսկի խումբը պահանջում է դադարեցնել կրակը Լեռնային Ղարաբաղում։ Նրանք պետք է պահանջեն, որ Հայաստանը սկզբից դուրս գա Լեռնային Ղարաբաղի գրավյալ տարածքներից»,- ասել է նա՝ ելույթ ունենալով խորհրդարանում, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Ըստ Էրդողանի՝ Թուրքիան «կշարունակի սատարել Ադրբեջանին «երկու պետություն՝ մեկ ազգ» սկզբունքի հիման վրա»։
Բացի այդ, Թուրքիայի նախագահը կոչ է արել Հայաստանին «հրաժարվել Թուրքիայի հասցեին ստի ու ապատեղեկատվության հոսքից»:

1 Октябрь 2020 - 13:31 AMT
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган считает недопустимым, что Минская группа ОБСЕ стремится добиться прекращения огня в зоне карабахского конфликта.
«Недопустимо, что теперь Минская группа требует прекращения огня в Нагорном Карабахе. Они должны требовать, чтобы Армения сначала вышла с оккупированных территорий Нагорного Карабаха», – сказал Эрдоган, пишет ТАСС.
По словам Эрдогана, Турция «продолжит поддерживать Азербайджан на основе принципа «два государства, одна нация».
С самого начала военных действий в Карабахе и еще до них Турция неоднократно на самом высшем уровне заявляла, что поддерживает Азербайджан «как за столом переговоров, так и на поле боя».
В военных действиях в Карабахе принимают участие турецкие боевики, а также задействована военная техника этой страны.