1 Հոկտեմբեր 2020 - 13:10 AMT
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ ամեն ինչ անում են Արցախի Մարտունի քաղաքում վիրավորված լրագրողներին հնարավորինս շուտ Ղարաբաղից տեղափոխելու համար, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Ֆրանսիան ինքնաթիռ է ուղարկելու։ «Սանիտարական ինքնաթիռը պատրաստ է թռիչքի։ Ամեն ինչ անում ենք, որ վիրավորների վիճակը տեղում կայունացվի մինչև տարհանումը»,-ասել է Մակրոնը Բրյուսելում, որտեղ մասնակցում է ԵՄ գագաթնաժողովին։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Մարտունիում Ադրբեջանի զինուժի հրետակոծության հետևանքով վիրավորված ֆրանսիական Le Monde-ի թղթակից Ալան Կավալի վիճակը ծանր է, նրան վիրահատում են Ստեփանակերտի բժկական կենտրոնում: Նա վիրավորվել էր Մարտունու քաղաքապետարանի շենքում:

1 Октябрь 2020 - 14:02 AMT
Франция делает все возможное, чтобы как можно скорее вернуть в страну французских журналистов, которые были ранены в Нагорном Карабахе в результате обстрела со стороны азербайджанской армии. Об этом заявил 1 октября президент Франции Эмманюэль Макрон по прибытии на саммит ЕС в Брюсселе.
«Санитарный самолет готов отправиться, чтобы репатриировать журналистов», – сказал он, подчеркнув, что для скорейшего возвращения журналистов делается все возможное, пишет ТАСС.
Всего в карабахском городе Мартуни получили ранения 2 французских журналиста. Состояние корреспондента Le Monde Алана Кавала оценивается как тяжелое. Его оперируют в медицинском центре Степанакерта. Журналисты получили ранения в здании мэрии Мартуни.