16 Փետրվար 2009 - 13:23 AMT
Թուրք եւ հայ գործարարները սպասում են երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանը: Այդ մասին հայտնել է Բիզնեսի զարգացման հայ-թուրքական խորհրդի (TABDC) համանախագահ Կաան Սոյակը: Նրա խոսքով, Խորհրդի կողմից նախապատրաստված նախագծերից մեկը նախատեսում է տեքստիլի ոլորտում Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ համագործակցության համար արդյունաբերական գոտու ստեղծում:
«Հայաստանը լավ զարգացած տեքստիլային արդոյւնաբերություն ունի, որի մասին գիտեն արտասահմանում, Թուրքիան լավ հարաբերություններ ունի ԱՄՆ հետ: Մենք կարող ենք այդ առավելությունն օգտագործել ի օգուտ երկու երկրներին: Թուրքիայում կան հաստոցներ եւ գործարաններ, Հայաստանում` աշխատավոր ուժ: Հնարավոր է` մեզ հաջողվի տեքստիլ արտադրել ու առանց մաքսային եւ այլ հարկերի իրացնել այն ԱՄՆ-ում»,- ասել է Սոյակը:
Թուրք ձեռներեցը նաեւ գտնում է, որ հայ-թուրքական սահմանի բացումից հետո Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ ապրանքաշրջանառությունը կարող է աճել երեք անգամ: «Հիմա Թուրքիայի եւ Հայաստանի միջեւ ապրանքաշրջանառությունը կազմում է տարեկան $100 մլն., իսկ սահմանների բացման դեպքում կհասնի 300մլն: Կարող է Ստամբուլի խոշոր ձեռներեցների համար դա այնքան էլ մեծ գումար չէ, բայց Թուրքիայի հարավ-արեւելյան եւ արեւելյան գաղութներրի բիզնեսի համար դա բարձր ցուցանիշ է»,- նշել է Կաան Սոյակը:
Դրա հետ մեկտեղ նա նշել է, որ Nabucco գազատարի համար լավագույն ճանապարհը Հայաստանի միջով է: «Մենք գիտենք, որ քաղաքական պատճառներով Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթամուղը կառուցվել է` շրջանցելով Հայաստանը: Հայաստանի ներգրավումը Nabucco-ի մեջ անհրաժեշտ է: Ես ենթադրում եմ, որ կողմերը սպասում են Հայաստանի ու Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանը այդ ուղղությամբ առաջ շարժվելու համար»,- ասել է TABDC համանախագահը, գրում է թուրքական Today’s Zaman թերթը:

Турецкие и армянские бизнесмены ждут нормализации отношений между двумя странами. Об этом заявил сопредседатель Армяно-турецкого совета развития бизнеса (TABDC) Каан Сояк. По его словам, один из подготовленных Советом проектов предусматривает создание промышленной зоны между Арменией и Турцией для сотрудничества в сфере текстиля.
«Армения имеет хорошо развитую текстильную промышленность, которую знают за рубежом, у Турции хорошие отношения с США. Мы можем использовать это преимущество в интересах обеих стран. В Турции есть станки и заводы, в Армении – рабочая сила. Возможно, нам удастся успешно производить текстиль и без налогов и таможенных пошлин реализовывать его в США», – сказал Сояк.
Турецкий предприниматель также считает, что с открытием армяно-турецкой границы товарооборот между странами может увеличиться в три раза. «Сейчас товарооборот между Турцией и Арменией составляет $100 млн. ежегодно, а в случае открытия границ достигнет 300 млн. Может, для крупных предпринимателей Стамбула это не такая уж большая сумма, однако для бизнеса юго-восточных и восточных провинций Турции это высокий показатель», – отметил Каан Сояк.
Вместе с тем он отметил, что лучший путь для газопровода Nabucco является через Армению. «Мы знаем, что по политическим причинам нефтепровод Баку-Тбилиси-Джейхан был проложен в обход Армении. Включение Армении в Nabucco необходимо. Я полагаю, что стороны ждут нормализации отношений между Арменией и Турцией для подвижек в этом направлении», – сказал сопредседатель TABDC, пишет турецкая газета Today’s Zaman.