16 Փետրվար 2009 - 15:14 AMT
Զարգացող ապահովագրային շուկայի պայմաններում Հայաստանում ապահովագրային ծառայությունները աճելու են: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է «ԻՆԳՈ Արմենիա» ապահովագրական ընկերության տնօրեն Լեւոն Ալթունյանը: Նա պարզաբանել է, որ զարգացող շուկայի պայմաններում ամեն տարի բարձրանում է մատուցվող ծառայությունների որակը, ինչպես նաեւ ապահովագրողների որակավորումը, ինչը հանգեցնում է հարկերի որոշակի աճին ինչպես ապահովագրական ծառայությունների, այնպես էլ վերաապահովագրման համար:
Գնահատելով ապահովագրման հայկական շուկայի վիճակը` Ալթունյանը նկատել է, որ միջին հաշվով շուկայի ծավալները աճում են 20%-ով: «Եթե, օրինակ, «ԻՆԳՈ Արմենիա» ընկերության բաժինը ապահովագրական շուկայում զբաղեցնում է 25-27%, ապա այսօր կարելի է խոսել մոտավորապես 8-10 մլրդ. դրամին համարժեք ծավալների մասին»,- նկատել է նա` ավելացնելով, որ ապահովագրողները ծավալների զգալի աճ են կանխատեսում: «Կապված այն բանի հետ, որ ԿԲ մշակել է «Պարտադիր ապահովագրման մասին» օրենք, 1-2 տարվա ընթացքում ապահովագրական շուկան կաճի 50%-ով»,- ավելացրել է Ալթունյանը: Այդ կապակցությամբ սուր անհրաժեշտություն է առաջանում կատարելագործելու անվտանգության ծառայությունը, որը հետաքննելու է կեղծ ապահովագրական գործարքներն ու պայմանավորվածությունները:

16 Февраль 2009 - 15:14 AMT
В условиях развивающегося страхового рынка тарифы на услуги страхования в Армении будут расти. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил директор страховой компании «ИНГО Армения» Левон Алтунян. Он пояснил, что в условиях развивающегося рынка с каждым годом повышается качество предоставляемых услуг, а также квалификация самих страховщиков, что приводит к определенному увеличению тарифов как на страховые услуги, так и на перестрахование.
Оценивая состояние армянского рынка страхования, Алтунян заметил, что в среднем объемы рынка увеличиваются на 20%. «Если, к примеру, доля компании «ИНГО Армения» на страховом рынке занимает 25-27%, то на сегодняшний день можно говорить об объемах равных приблизительно 8-10 млрд. драмам», – заметил он, добавив, что страховщики прогнозируют значительное увеличение объемов. «В связи с тем, что ЦБ разработал закон «Об обязательном страховании», в течение 1-2 лет страховой рынок увеличится на 50%» – добавил Алтунян. В этой связи возникает острая необходимость усовершенствования службы безопасности, которая будет расследовать фальсифицированные страховые сделки и сговоры.