2 Հոկտեմբեր 2020 - 13:55 AMT
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, թե Երուսաղեմը պատկանում է իր երկրին, փոխանցում է The Times of Israel-ը։
«Այդ քաղաքում, որը մենք ստիպված ենք եղել լքել Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին, այնտեղ մինչ այժմ կարելի է տեսնել օսմանյան դիմադրություններից հետքեր։ Այսպիսով, Երուսաղեմը մեր քաղաքն է, քաղաք է մեզնից»,- հայտարարել է Էրդողանը։
Օսմանյան կայսրությունը Երուսաղեմում ղեկավարել է 1516-1917 թվականներին:
Նշվում է, որ Թուրքիան վաղուց է ընդգծում Երուսաղեմի հետ իր կապի մասին ու պարբերաբար քննադատում Իսրայելի՝ քաղաքը «հրեականացնելու» փորձերը:
Էրդողանի խոսքով՝ իր երկիրն ու ազգը նաև բախվում է Իսրայելի պաղեստինցիների խնդրին։ Նա նշել է, թե պաղեստինցիները Երուսաղեմում ապրել են հազարավոր տարիներ, սակայն հետո «օկուպացվել են, իսկ նրանց իրավունքները՝ ոտնահարվել»:
«Երուսաղեմի հարցը մեզ համար սովորական աշխարհաքաղաքական հարց չէ։ Ամենից առաջ, Հին քաղաքի ներկայիս տեսքը, որը համարվում է Երուսաղեմի սիրտը, կառուցվել է Օսմանյան սուլթան Սուլեյման Մեծի օրոք»,- հայտարարել է նա։
2017-ի դեկտեմբերի 6-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ Վաշինգտոնը ճանաչում է Երուսաղեմը որպես Իսրայելի մայրաքաղաք և սկսումէ այնտեղ դեսպանություն տեղափոխելու գործընթաց։ 2018-ին բացվեց ԱՄՆ դեսպանատունը։

2 Октябрь 2020 - 12:41 AMT
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, Иерусалим принадлежит Турции. Об этом он заявил 1 октября, имея в виду контроль Османской империи над городом на протяжении большей части современной эпохи, пишет The Times of Israel.
«В этом городе, который нам пришлось покинуть в слезах во время Первой мировой войны, до сих пор можно встретить следы османского сопротивления. Итак, Иерусалим – это наш город, город от нас», – заявил президент Турции.
Османская империя правила Иерусалимом с 1516 по 1917 год.
Как отмечает издание, современная Турецкая Республика давно подчеркивала свою прочную связь со священным городом, регулярно осуждая предполагаемые попытки Израиля «иудаизировать» его, а также признание администрацией США в декабре 2017 года Иерусалима столицей Государства Израиль.
«Еще один кризис, за которым внимательно следят наша страна и наша нация, – это притеснение Израилем палестинцев. Вопрос Иерусалима для нас не обычная геополитическая проблема. Прежде всего, нынешний внешний вид Старого города, который является сердцем Иерусалима, был построен (османским султаном) Сулейманом Великолепным, с его стенами, базаром и множеством зданий. Наши предки веками выказывали уважение, высоко оценивая этот город», – добавил Эрдоган.
По его словам, палестинский народ жил в Иерусалиме «тысячи лет», но был оккупирован, и «его права были нарушены».
6 декабря 2017 года президент США Дональд Трамп заявил, что Вашингтон признает Иерусалим столицей Израиля и начинает процесс переноса туда своего посольства. Посольство было открыто в 2018 году.