16 Փետրվար 2009 - 16:10 AMT
Ֆինանսական ճգնաժամի պայմաններում «ԻՆԳՈ Արմենիա» ընկերության չհավաքած ապահովագրական պրեմիաների ծավալը հասել է 200 մլն. դրամի: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է «ԻՆԳՈ Արմենիա» ապահովագրական ընկերության տնօրեն Լեւոն Ալթունյանը: Այնուամենայնիվ, անցյալ տարին Ալթունյանը դրական է գնահատում: Նրա խոսքով, ընկերությունը հավաքել է 2 մլրդ. դրամ ապահովագրական պրեմիաներ, ինչը 700 մլն.-ով գերազանցում է 2007թ. ցուցանիշը եւ կազմում է Հայաստանի ապահովագրական շուկայի 28%: Դրա հետ մեկտեղ, ապահովագրական փոխհատուցումները կազմել են 700 մլն. դրամ` Հայաստանի ապահովագրական շուկայի 36%, տեղեկացրել է նա: Զմփոփելով տարին` Ալթունյանը նկատել է, որ երկրի ապահովագրական շուկայում «ԻՆԳՈ Արմենիա»-ն առանցքային տեղեր է զբաղեցնում այնպիսի ցուցանիշներով, ինչպիսին են ապահովագրական պրեմիաները, ապահովագրական պահեստները, եկամուտը եւ այլն:
Խոսելով մոտակա տարվա համար ընկերության ծրագրերից` նա նշել է, որ «ԻՆԳՈ Արմենիա»-ի գործունեությունը կողմնորոշվելու է մի շարք «ապահովագրական mix-երի»` հավաքական ապահովագրական մթերքների վրա: Նրա խոսքով, դրանք համատեղելի են լինելու շարքային աշխատողի աշխատավարձի հետ, որը կկարողանա ապահովագրել իրեն, իր ընտանիքը, ունեցվածքը:
Տեղեկություն. Ընկերությունը հիմնվել է 1997թ., «ԻՆԳՈ Արմենիա» անունով ընկերությունը գործում է 2004թ.-ից: Բաժնետոմսերի 75% հանդիսանում է «ԻՆԳՈՍՏՐԱԽ»-ի սեփականությունը: «ԻՆԳՈ ԱՐՄԵՆԻԱ»-ն հանդիսանում է «ԻՆԳՈ International Network of Guarantees and Obligations»-ի (Ապահովագրերի եւ Պարտականությունների Միջազգային Ցանց) անդամը, որի մեջ մտնում են «ԻՆԳՈՍՏՐԱԽ»-ը (Ռուսաստան), «Սոֆագ»-ը (Գերմանիա), «ԻնգոՆորդ»-ը (Ֆինլանդիա), «ԻՆԳՈ Ուկրաինա»-ն (Ուկրաինա) եւ ուրիշները` ընդամենը Եվրոպայի եւ ԱՊՀ 26 ընկերություն: Խմբի ընկերությունների գործունեության ֆինանսական աուդիտն ացնկացնում է «Ernst & Young Audit»-ը: Խմբի ընդհանուր կարգային կապիտալը կազմում է 2,5 մլրդ. ԱՄՆ դոլար:

В условиях финансового кризиса объем несобранных страховых премий страховой компании «ИНГО Армения» достиг 200 млн. драмов. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил директор страховой компании «ИНГО Армения» Левон Алтунян. Тем не менее, прошедший год Алтунян оценивает позитивно. По его словам, компания собрала 2 млрд. драмов страховых премий, что на 700 млн. превышает показатель 2007 года и составляет 28% страхового рынка Армении. Вместе с тем, страховые возмещения составили 700 млн. драм – 36% страхового рынка Армении, проинформировал он. Подводя итоги года, Алтунян заметил, что на страховом рынке страны «ИНГО Армения» занимает ключевые места по таким важным показателям, как страховые премии, возмещения, страховые резервы, прибыль и прочее.
Говоря о планах компании на ближайших год, он отметил, что деятельность «ИНГО Армения» будет ориентирована на предоставлении ряда «страховых mix-ов» – комплексных страховых продуктов. По его словам, они будут сопоставимы с зарплатой рядового работника, который сможет застраховать себя, свою семью, имущество.
Справка: Компания основана в 1997году, под именем «ИНГО Армения» компания действует с 2004 года. 75% акций является собственностью ОСАО «ИНГОСТРАХ». «ИНГО АРМЕНИЯ» является членом группы «ИНГО International Network of Guarantees and Obligations (Международная Сеть Гарантий и Обязательств), куда входят «ИНГОСТРАХ» (Россия), «Софаг» (Германия), «ИнгоНорд» (Финляндия), «ИНГО Украина» (Украина) и другие – всего 26 компаний Европы и СНГ. Финансовый аудит деятельности компаний группы проводит «Ernst& Young Audit». Общий уставной капитал группы – 2,5 млрд. долларов.