17 Փետրվար 2009 - 07:21 AMT
Փետրվարի 17-ին Երեւանում տեղի է ունեցել ՀՀ-ԵՄ համագործակցության առեւտրի, տնտեսական եւ համապատասխան իրավական հարցերով ենթակոմիտեի ութերորդ նիստին: Նիստի համանախագահներն են. հայկական կողմից` ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Մուշեղ Թումասյանը, եվրոպական կողմից` Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի միջեւ երկկողմ առեւտրային հարաբերությունների վարչության պետի տեղակալ Ֆիլիպ Քյուիսոնը։
Նիստի ընթացքում կողմերը կքննարկեն ՀՀ եւ ԵՄ միջեւ կնքված Գործընկերության եւ համագործակցության համաձայնագրի իրագործման ընթացքը, Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության շրջանակներում ՀՀ-ԵՄ Գործողությունների ծրագրի իրականացման հետ կապված հարցեր, Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին տնտեսական զարգացումները, ներդրումային միջավայրի բարելավմանն առնչվող հարցեր, ինչպես նաեւ նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքը։
Քննարկման ենթակա առանցքային հարցերն են. երկկողմ աեւտրի հետագա ընդլայնման հնարավոր տարբերակները` ներառյալ ՀՀ-ԵՄ ազատ առեւտրի համաձայնագրի կնքման հնարավորությունը, Եվրամիության կողմից ՀՀ-ին շուկայական տնտեսությամբ երկրի կարգավիճակ շնորհելու գործընթացի եզրափակիչ փուլը, Հայաստան-ԵՄ «Արտոնությունների ընդհանրացված համալրված համակարգ» առեւտրային ռեժիմի շրջանակներում երկկողմ առեւտուրը, մակրոտնտեսական զարգացումները Հայաստանում, Արեւելյան գործընկերության նախաձեռնությանն առնչվող այլ հարցեր։

17 Февраль 2009 - 07:21 AMT
17 февраля в Ереване состоялось очередное, восьмое заседание подкомитета по сотрудничеству Армения-Евросоюз в сфере торговли, экономики и соответствующих юридических вопросов. Армянскую делегацию на встрече возглавлял заместитель министра экономики Мушег Тумасян, с европейскую делегацию – заместитель начальника управления торговых отношений между странами Европы и Центральной Азии Филипп Кюисон.
В ходе заседания стороны обсудили процесс реализации заключенного между Арменией и ЕС Соглашения о партнерстве и сотрудничестве, вопросы, связанные с реализацией Программы действий Армения-ЕС в рамках Европейской политика соседства, последние экономические развития в республике, вопросы, связанные с улучшением инвестиционной среды, а также процесс осуществления достигнутых ранее договоренностей.
Помимо этого, в ходе заседания были обсуждены такие ключевые вопросы как перспективы дальнейшего расширения двустороннего торгового сотрудничества, в том числе возможное заключение между Арменией и Евросоюзом соглашения о свободной торговле, заключительный этап предоставления Армении статуса страны с рыночной экономикой, дальнейшее развитие торгового сотрудничества в рамках торгового режима GSP+, вопросы макроэкономического развития в Армении, а также инициативы, связанные с программой “Восточное партнерство”.