Ոչ բոլոր պետությունները, եւ ոչ բոլոր ոլորտներն են ենթարկվում ֆինանսական եւ տնտեսական ճգնաժամի ուղղակի ազդեցությանը, ինչի ապացույցը մեկ խոշոր աշխատակազմի գործունեությունն է, ինչպիսին հանդիսանում է «Գրանդ Հոլդինգը»: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է «Գրանդ Հոլդինգի» ղեկավար Հրանտ Վարդանյանը` ներկայացնելով հոլդինգի 2009թ. համար նախատեսված ծրագրերը:
Մասնավորապես, խոսելով հոլդինգի մեջ մտնող «Մասիս Տաբակ» ծխախոտի հումքի արտադրության ընկերության մասին, Հ.Վարդանյանը տեղեկացրել է, որ ընկերության մեջ ներմուծված է նոր ամերիկյան տեխնոլոգիա, որը ավտոմատացնում է ծխախոտահումքի չորացումը: «Բացի ունեցած 72 խուցերից, վերջերս ստացել ենք եւս 36-ը, եւ դա կնպաստի արտադրության զգալի աճին 2009թ.»,- ասել է Հրանտ Վարդանյանը: Բացի այդ, նրա խոսքով, ծխախոտի արտադրության համար ձեռք է բերվել ավելի քան 1 մլն. ԱՄՆ դոլար արժողությամբ նոր սերնդի սարքավորում, որը միջազգայաին շուկայում մրցունակ կլինի 30 տարի շարունակ:
«Հրուշակեղենի գործարանում շահագործման է հանձնվել տպագրական ցեխը, որն աշխատում է 30%-ով, իսկ մնացած հատվածի կառուցման աշխատանքները կավարտվեն այս տարի: Ինչ վերաբերում է թղթի արդյունաբերությանը, ապա մոնտաժվում է նոր արտադրական գիծ, որը ապահովելու է Հայաստանում անձեռոցիկի եւ թղթի արտադրությունը»,- ավելացրել է Հրանտ Վարդանյանը: 2009թ. սպասվող ծրագրերի թվում նա նշել է նաեւ մակուլատուրայի վերամշակումը, սպորտային ակումբի, Շենգավիթյան համայնքում բնակելի շենքի, Մասիսում եկեղեցու կառուցումը: Բացի այդ ամենից, նրա խոսքով, կկարգավորվի բնական հյութերի եւ օղու արտադրությունը:

Не все государства, не все сферы подвержены прямому воздействию финансового и экономического кризиса, доказательством чему служит активная деятельность одного большого коллектива, каким является “Гранд Холдинг”. Об этом сегодня на пресс-конференции заявил глава “Гранд Холдинга” Грант Варданян, представляя намеченные на 2009 программы холдинга.
В частности, говоря о стратегии входящей в холдинг компании по производству табака “Масис Табак”, Г.Варданян проинформировал, что в компании внедрена новая американская технология, которая автоматизирует подсушивание табака. “Помимо имеющихся 72 камер, недавно были получены еще 36, и это будет способствовать значительному увеличению производства в 2009 году» – сказал Гранд Варданян. Кроме этого, по его словам, для производства сигарет приобретено оборудование нового поколения на сумму более 1млн. долларов, которое будет конкурентоспособно на международном рынке в течение 30 лет.
«В кондитерском заводе запущен печатный цех, который работает на 30%, а работы по строительству остальной части будут завершены в этом году. Что касается макулатуры, то монтажируется новая конвейерная линия, которая обеспечит производство салфеток и бумаги в Армении» – добавил Гранд Варданян. В числе предстоящих на 2009 год программ он отметил также переработку макулатуры, строительство спортклуба, жилого здания в Шенгавитской общине, церкви в Масисе. Помимо этого, по его словам, будет налажено производство натуральных соков и водки.