Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովը հրահանգել է շարունակել հարձակումը ղարաբաղյան հակամարտության գոտու շփման գծի ամբողջ երկայնքով՝ «մինչև հակառակորդի ուժերի լիակատար ոչնչացում»։
Այդ մասին Հասանովն ասել է հոկտեմբերի 6-ին կայացած հատուկ ծառայողական խորհրդակցության ժամանակ։ Հրահանգ է տրվել «նպատակաուղղված և հետևողականորեն ոչնչացնել հակառակորդի ուժերը», գրում է Interfax.az-ը։
«Հասանովը հրամայել է ադրբեջանական բանակին պլանավորել հակառակորդի տարածքում գտնվող ռազմական և ռազմավարական ենթակառուցվածքներին հարված հասցնելու գործողությունները՝ ավերիչ մեծ հզորության սպառազինության կիրառմամբ»,- ասվում է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության հաղորդագրության մեջ։
Մինչդեռ ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարել է, որ Հայաստանը վերահաստատում է կրակի անհապաղ դադարեցման անհրաժեշտությունը, որի մասին ՀՀ ԱԳՆ-ն արդեն իսկ հանդես է եկել հայտարարությամբ հոկտեմբերի 2-ին:

6 Октябрь 2020 - 12:33 AMT
Министр обороны Азербайджана Закир Гасанов поручил продолжить наступление на линии соприкосновения в зоне карабахского конфликта «до полного уничтожения сил противника». Об этом он заявил 6 октября в ходе специального служебного совещания.
Отмечается, что в ходе совещания была проанализирована текущая ситуация в проводимой наступательной операции и «дано указание продолжить планомерное, целенаправленное и последовательное уничтожение сил противника», пишет «Интерфакс-Азербайджан».
«Гасанов приказал Азербайджанской Армии спланировать действия по нанесению ударов по военно-стратегической инфраструктуре на территории противника с применением имеющихся в арсенале видов вооружений, обладающих большой разрушительной силой», – говорится в сообщении Минобороны Азербайджана.
Незадолго до заявления Гасанова Ереван подтвердил готовность к перемирию, к кторому призывали главы МИД МГ ОБСЕ.