Կանադական արտադրության բաղադրիչներով հավաքված անօդաչու թռչող սարքեր օգտագործվել և օգտագործվում են աշխարհի շատ թեժ կետերում, օրինակ՝ Եմենում, Աֆրիկայում, Լիբիայում, Սիրիայում։ Արտադրանքի շահառուներից են Սաուդյան Արաբիան, Արաբական Միացյալ էմիրությունները, ԱՄՆ-ն, Թուրքիան։ Ընդ որում՝ Թուրքիան համարվում է Կանադայից ռազմական արտադրանքի երրորդ ամենամեծ ներմուծողը։
Հոկտեմբերի 5-ին, տեղի հայ համայնքի բարձրացած բողոքի ալիքից հետո և ճնշման տակ, Կանադան հայտարարեց, որ դադարեցնում է դեպի Թուրքիա ռազմամթերքի արտահանումը, քանի որ այդ երկրի տեխնոլոգիաներն օգտագործվում են Լեռնային Ղարաբաղում, և պարզելու է՝ ինչպես են դրանք հայտնվել Ադրբեջանում։
Սեպտեմբերի 27-ից Արցախում ադրբեջանական կողմից ակտիվ կիրառվող Թուրքիային պատկանող Bayraktar անօդաչու թռչող սարքերն արտադրվում են Թուրքիայում, սակայն որոշ բաղադրիչներ, ինչպիսիք են, օրինակ՝ L3 Wescam MX-15D տեսախցիկը և ընկալող-հաղորդող սարքերը, ներմուծվում են Կանադայից։
Լուսանկարում՝ Bayraktar TB2 անօդաչուն է, որի վրա ամրացված է նշված տեսախցիկը:
Մի անգամ Թուրքիան արդեն կանգնել է Կանադայի կողմից այս արտադրանքի վաճառքի արգելքի առաջ և հայտնվել ցայտնոտի մեջ։
Երբ Կանադան 2019-ին Սիրիայի հյուսիսում Թուրքիայի սկսած ռազմական գործողությունից հետո էմբարգո դրեց Թուրքիային զենքի վաճառքի վրա, թուրք դիվանագետները ջանացին անհապաղ վերականգնել անօդաչու թռչող սարքերի համար անհրաժեշտ արտադրանքի մատակարարումները։ Հարցը լուծելու համար Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոյին զանգահարեց անգամ անձամբ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը։ Դրանից հետո Կանադան հայտարարեց, որ միայն անօդաչուների ուղղությամբ մատակարարումները կվերականգնվեն։
Ըստ աղբյուրների՝ հիմնական խնդիրն այն էր, որ Թուրքիան Սիրիայում և Լիբիայում արդեն կորցրել էր այս անօդաչու թռչող սարքերից, և կարիք ուներ դրանց արագ փոխարինման։ Կանադական այս արտադրանքն աշխարհի առաջատար տեխնոլոգիաներից է, և դրանց արժանի փոխարինումը Թուրքիայից հավելյալ ջանքեր և անորոշ ժամանակ է պահանջելու։
Թուրքական անօդաչուներում օգտագործվող արտադրանքը թողարկում է L3Harris Wescam-ը, որն աէրոնկարահանման և ընկալող-հաղորդող առաջատար սարքեր արտադրող կանադական խոշորագույն ընկերությունն է։ Ընկերության արտադրանքն օգտագործվում է աշխարհի շատ երկրներում թողարկվող ռազմական տարբեր արտադրանքների մեջ՝ ուղղաթիռից մինչև անօդաչու սարքեր։
Այս դետալները նույնքան կարևոր են անօդաչու թռչող սարքի համար, որքան դրա շարժիչը կամ սպառազինությունը, դրանք թույլ են տալիս մեծ խորությունների վրա լավ որակի պատկերով հետախուզել և ուղղորդել հրթիռները լազերային նշանառությամբ։ Միաժամանակ դրանք կարևոր են անօդաչուների կենսունակության համար, որքան բարձրորակ են ԱԹՍ-ների տեսախցիկները և հաղորդիչ սարքերը, այնքան բարձր են դրանք թռչում և բարդացնում խոցումը կամ ճնշումը։
Լուսանկարը արված է L3 Wescam MX-15 տեսախցիկով․
Պաշտոնական տվյալներով՝ Թուրքիայի ուժային կառույցներում առկա է ընդամենը 110 Bayraktar անօդաչու։ Իսկ նոր ԱԹՍ-ների արտադրությունը բարդ ու ժամանակատար գործընթաց է, մանավանդ, երբ կարևոր բաղադրիչներ ժամանակին չեն մատակարարվում։ Ժամկետների առումով Կանադայի այս որոշումից կարող է տուժել նաև թուրք-ուկրաինական գործարքը Bayraktar-ների գծով․ Կիևը, որը, ի դեպ, Bayraktar-ի մեկ այլ՝ Akinci ԱԹՍ համար շարժիչներ է մատակարարում, 2018-ին 6 TB2 է գնել $69 մլն-ով, ու պատրաստվում է 48 հատ գնել՝ մասնակի տեղայնացնելով արտադրությունը։

6 Октябрь 2020 - 19:37 AMT
Произведенные с применением канадских компонентов беспилотные летательные аппараты (БПЛА) использовались и используются во многих горячих точках мира, например – в Йемене, Африке, Ливии, Сирии. Среди бенефициаров продукции – Саудовская Аравия, Объединенные Арабские Эмираты, США, Турция. При этом Турция считается третьим по величине импортером военной продукции из Канады.
5 октября Канада заявила, что прекращает экспорт продукции военного значения в Турцию, поскольку технологии этой страны используются в Нагорном Карабахе. Кроме того, власти страны намерены выяснить, каким образом данные технологии оказались в Азербайджане.
Применяемые в Карабахе азербайджанской и турецкой стороной беспилотные летательные аппараты Bayraktar принадлежат и производятся Турцией. Однако некоторые компоненты дрона, такие как камера L3 Wescam MX-15D и аппарат передачи и приема сигналов, импортируются из Канады.
На снимке: беспилотник Bayraktar TB2, на котором прикреплена такая камера.
Ранее Турции уже приходилось сталкиваться с запретом на поставку ей данных технологий, что доставило массу неприятностей руководству страны.
После того, как Канада в 2019 году ввела эмбарго на продажу оружия Турции (причиной послужило начало военной операции на севере Сирии), турецкие дипломаты постарались немедленно возобновить поставки продукции, необходимой для беспилотных летательных аппаратов. Для решения вопроса премьер-министру Канады Джастину Трюдо позвонил даже сам президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган. После этого Канада заявила, что поставки будут восстановлены, но только по линии БПЛА.
По данным источников, основной проблемой тогда стало то, что Турция в Сирии и Ливии уже потеряла значительную часть БПЛА и нуждалась в их быстрой замене. Канадская продукция является передовой и считается одной из лучших в мире. Чтобы найти альтернативу, Турции потребуется приложить огромные усилия, что не гарантирует получения альтернативных компонентов в скором времени.
Продукция, используемая в турецких беспилотниках, выпускается компанией L3Harris Wescam. Это крупнейшая канадская компания, производящая передовые устройства передачи и приема сигналов для аэрографии. Продукция компании используется в различных военных продуктах, выпускаемых во многих странах мира – от вертолетов до беспилотников.
Данные компоненты столь же важны для беспилотного летательного аппарата, как его двигатель или вооружение. Они позволяют фиксировать цели и направлять ракеты с лазерным наведением на большие расстояния. В то же время они важны для жизнеспособности беспилотников – чем качественнее камеры БПЛА и передающие устройства, тем выше они летают, что в свою очередь затрудняет задачи ПВО противника.
Фото сделано камерой L3 Wescam MX-15․
По официальным данным, в силовых структурах Турции насчитывается 110 беспилотников Bayraktar. А производство новых БПЛА – сложный и трудоемкий процесс, особенно если нет возможности своевременно получить все необходимые компоненты. В плане сроков от решения Канады может пострадать и турецко-украинское военное сотрудничество: Киев, который, кстати, поставляет двигатели для Akinci – другого БПЛА производства Bayraktar, в 2018 году купил 6 TB2 за $69 млн. Сегодня Украина собирается купить еще 48 штук, частично локализовав производство в Украине.
Bayraktar TB2 – ударный беспилотник, радиус действия которого 150 км, максимальная скорость – 222 км/ч, а продолжительность полета – 24 часа. Полезная грузоподъемность беспилотника составляет 50 кг.